Grāmata "Neaizmirstamā Irāna". 2.1. nodaļa Teherāna

24 Decembris 2012 Ceļošanas laiks: no 01 Jūlija 2011 ieslēgts 01 Oktobris 2011
Reputācija: +272.5
Pievienot kā draugu
Uzrakstīt vēstuli

Salam, Teherā na!

Mū su autobuss ieradā s agri no rī ta. Teherā nā bija vē ss un miglains. Ķ ermenis, pietiekami neizgulē jies un pietū kis no ilgstoš as ​ ​ sē dē š anas autobusā , nepakļ ā vā s. Es atvadī jos no saviem pavadoņ iem un devos uz terminā ļ a ē ku, lai uzzinā tu, ko darī t tā lā k. Pa labi un pa kreisi bija dzirdami ievilkti saucieni: “Isfahaaan, Isfahaaaan! Mashhaaad, Mashhaaad! ”- autovadī tā ji kliedza pilsē tas, uz kurā m brauca viņ u autobusi, un tā atrada pasaž ierus. Daudzi cilvē ki, neskatoties uz auksto rī tu, gulē ja uz zā les un soliem netā lu no stacijas, gaidot savu lidojumu. Man apkā rt bija taksistu pū lis. Viņ i mani uzrunā ja savā valodā un nosauca ielas, visi mē ģ inā ja ievilkt savā maš ī nā , man nā cā s ā tri bē gt no viņ iem uz staciju. Ē kā valdī ja rosī ba, cilvē ki ar somā m ā tri skrē ja garā m, visi uzraksti bija persieš u valodā . Kā du laiku es pā rstā ju kaut ko saprast.


Vispirms, sekojot zī mē m, atradu tualeti, š ī vieta, lai arī islā mā uzskatī ta par netī ru, iepriecinā ja ar savu tī rī bu: ir karsts ū dens, š ķ idrā s ziepes, kabī nes aprī kotas ar speciā lu duš u kā bidē , tualetes nav. papī rs. Atgriež oties uzgaidā majā telpā , es devos uz veikalu, lai nopirktu SIM karti. Es parā dī ju tā lruni pā rdevē jam un teicu "sim karte", viņ š pamā ja ar galvu, izņ ē ma kalkulatoru un uz tā uzspieda "1.000" (17 USD ekvivalents). Cena man š ķ ita pā rā k augsta, tā pē c nolē mu pagaidā m izmantot savu pieslē gumu. No Maskavas numura es nosū tī ju SMS savam draugam Raminam un atbildē saņ ē mu viņ a mā jas adresi, kas manā telefonā aizņ ē ma gandrī z č etras rindas. Izrā dā s, Irā nā adreses raksta tā , vispirms nosauc lielā ko ielu, tad tā s, kuras ir mazā kas, lī dz sasniedz vē lamo ielu.

Teherā nas pastkartē s es biež i redzē ju lielu arku, kas ir vietē jais orientieris. Tas atrodas uz "Meidan e Azadi" (pl.

Svoboda), netā lu no terminā ļ a. Ā trā solī viņ š aizbē ga no kaitinoš ajiem taksometru vadī tā jiem un apstā jā s pie ceļ a, jo nezinā ja, kā tikt pā ri uz otru pusi. Redzē ju nepā rtrauktu braucoš u maš ī nu straumi, kuru vadī tā ji neizmantoja ne virzienrā dī tā jus, ne spoguļ us (ja vispā r ir spoguļ i) un brauca pē c principa, kurš pirmais uzsā ka manevru, tam tas jā pabeidz pirmajam. Lai gan vispā rē jais satiksmes algoritms nebija grū ti saprotams: vadī tā js, nedaudz pabraucis, strauji apgriezā s, lai mainī tu joslu, tad apstā jā s, signalizē ja citam vadī tā jam, kuru tikko bija nogriezis, un brauca tā lā k. Tā dā s nanosekunž u pauzē s starp "apstā š anos" un "braukš anu tā lā k", manevrē jot starp maš ī nā m, motociklisti lidoja garā m ar apdullinoš u rū koņ u, tā ka no viņ u motoru rū koņ a es pat ieliku ausī s. Gā jē ji aizpilda attē lu.

Tiklī dz vadī tā js nedaudz samazinā ja ā trumu, viņ a automaš ī nas priekš ā acumirklī parā dī jā s aptuveni desmit cilvē ki, kuri, iespraucoties starp bamperiem, pā rgā ja uz ceļ a otru pusi. Atzī mē ju, ka pacietī gā kie cilvē ki tomē r pulcē jā s krustojumā un gaidī ja ī sto luksoforu. Nepā rtraucot nervozi skatī ties apkā rt, es š ķ ē rsoju ceļ u pie zaļ ā s gaismas.

Atsauce. Brī vī bas tornis (Borj e Azadi) tika uzcelts 1971. gadā , lai atzī mē tu Irā nas monarhijas 2500. gadadienu. Tornis ir pilnī bā bū vē ts no Isfahā nas baltā marmora un sastā v no 8000 akmens blokiem. Pirms islā ma revolū cijas to sauca par "Karaļ u piemiņ as torni".

Pē c ī sas ekskursijas pa Brī vī bas laukumu piegā ju pie policista, lai pajautā tu, kur atrodas metro. Viņ š nerunā ja angliski, tā pē c viņ š vienkā rš i izsauca man taksometru. Es parā dī ju taksistam vajadzī go adresi, bet viņ a sejas izteiksmes liecinā ja, ka viņ š š o adresi nezina.


Tad es ar ž estiem paskaidroju, ka gribu piezvanī t, un teicu “telefons un-r-a-n”. Taksists mani saprata un iedeva savu telefona numuru, es piezvanī ju Raminam, viņ š paskaidroja ceļ u taksistam. Pē c daž ā m minū tē m bijā m ceļ ā uz mā jā m.

Ramins mani sagaidī ja mā jā un iepazī stinā ja ar savu ģ imeni: manu jaunā ko brā li sauca Ahmads, bet manas mā tes vā rds bija Asals, kas persieš u valodā nozī mē "medus".

"Sveiks, Aleks, " Asals man teica.

- Sala m Aleykum, Asal, - es atbildē ju.

Viņ a iesmē jā s, paspieda man roku un jautā ja:

- Khu b i? Khaste un?

- Mamma jautā , vai tu esi nogurusi? Ramins tulkojis.

- Khu bi, steigā un, tici-veri, - es atbildē ju.

- Hamma m, duš a, Aleks? Asals man jautā ja un pastiepa sniegbaltu halā tu.

- Ķ ila (jā ), - es atbildē ju, jo duš a ir tieš i tas, kas bija vajadzī gs pē c ilgas pā rvietoš anā s.

Kamē r mazgā jos, man jau bija uzklā ts galds.

- Befarmain, Aleks! (apsē dies / palī dzi sev) - Asals teica un pastiepa man krē slu.

No nepazī stamo vā rdu daudzuma biju nedaudz apmulsusi un uzreiz neatradu, ko atbildē t. Ramina mamma, gluž i otrā di, daudz runā ja, tā pē c varē ju tikai klausī ties un atcerē ties.

"Mū ķ ene" (maize) - viņ a teica un pasniedza man maizi, - "ab" (ū dens) - un iedeva man glā zi ū dens. Tad viņ a paņ ē ma manu š ķ ī vi, ielika tajā vistu un kartupeļ us un teica: “morgh wa sib zamini” (vista un kartupeļ i), “Nu sh e jan, Aleks! (labu apetī ti).

- Ramin, kā tu pasaki paldies? ES jautā ju.

– Var teikt daž ā di. Irā ņ i ir ļ oti pieklā jī gi cilvē ki, tā pē c mums ir daudz vā rdu, kas nozī mē "paldies". Taksometrā vai tirgū visi parasti saka “mersi”, tas ir parasts vā rds, ī ss un skaidrs. Ja viss notiek formā lā vidē , piemē ram, jū s runā jat ar skolotā ju vai vē laties izteikt savu cieņ u sveš iniekam, tad jums jā saka “motashakkeram (motshakeram)” vai “tashakkor”, tas ir arā bu vā rds.

Varat arī teikt “kheili motashakkeram” (liels paldies).

Ja jums patika, kā viņ i kaut ko izdarī ja jū su labā , varat mazā k formā li pateikt “da stet darnakone”, un jums vienmē r atbildē s ar smaidu “haish mikonam”. Un, ja atrodaties draugu kompā nijā , tad nekautrē jieties un sakiet “mamnoon” (paldies) vai “khayli mamnoon” (liels paldies).


Es pagriezos pret viņ a mā ti un teicu: “mo-ta-sha-ke-ram! Viņ š neveikli teica, bet Asals mani saprata, pasmaidī ja un atbildē ja: “haish mikonam! ".

- Kā pē c sveicinoties nesaki “sala m ale ykum”, bet tikai “sala m”? Es jautā ju Raminam.

– Man nepatī k teikt “sala m ale kum”, š is sveiciens ir pā rā k arā bisks. Irā nā mē s cenš amies teikt "salamu".

Uzturoties Teherā nā , es visu laiku dzī voju pie Ramina ģ imenes. Viņ i, bū dami pirmie satiktie irā ņ i, mani iekaroja ar savu viesmī lī bu. Un es patieš ā m iemī lē jos viņ os par viņ u izrā dī to uzmanī bu un rū pē m.

Pirmā s desmit dienas Teherā nā atrados kultū rš oka stā voklī un mazliet baidī jos iziet no mā jas, nevis tā pē c, ka tas bū tu bī stami, bet tā pē c, ka viss bija savā dā k. Piemē ram, es gaidī ju, ka runā š u angliski, tā pē c es pat neuzbā zos ar frā ž u grā matu. Bet angļ u valodu tur neviens nezina, un man tā s bija ī stas mocī bas sazinā ties ar vietē jiem zī mju valodā . Arī tirgū kaut ko nopirkt nebija viegli, vispirms bija jā izdomā indoarā bu cipari, pē c tam jā pā rrē ķ ina cena no tomaniem uz riā liem un tad jā rē ķ ina, cik dolā ru tas bū tu. Tā pē c Ramina palī dzī ba man bija nenovē rtē jama.

Komentā ri par persieš u valodu. Interesanti, ka “dastet darnakone” burtiski tiek tulkots š ā di: “lai rokas nesā pē tu”, un atbilde uz “paldies” - “haish mikonam” nozī mē : “Es daru to, ko tu man prasi”.

“Befarmain” - viņ i vienmē r saka, kad tiek uzaicinā ti kaut ko darī t: apsē sties pie galda paē st, iekā pt taksometrā , paņ emt iegā dā tā s preces utt.

Lai pareizi atbildē tu uz jautā jumu, darbī bas vā rdam ir jā maina tā beigas. Piemē ram, jums tiek jautā ts: “gorosne un? ”(Vai tu esi izsalcis? ), atsaucoties uz tevi/tu. "un" beigā s ir saī sinā ta darbī bas vā rda "hasti" (is-you) forma.

Shoma/to gorosne i (noguris - tu/tu esi)

Shoma/to gorosne hasti - lieto rakstveidā.

Jums jā atbild: Gorosne esmu (izsalcis-es), "am" ir saī sinā jums vā rdam "hastam", (es esmu).

Man Gorosne am (es esmu izsalcis)

Man gorosne hastam - lieto rakstveidā.

“Moš ejas ir Allā ha mā jas uz zemes” (Imam Hakim), un ikviens, kas ierodas moš ejā , ir Lielā Allā ha viesis.


Piektdien, savā vienī gajā brī vdienā , Ramins apsolī ja man parā dī t pilsē tu. Es daudz jautā ju par islā mu, un tā pē c pirmais, ko viņ š izdarī ja, aizveda mani uz Teherā nas vecā ko moš eju. Pie ieejas es ilgi neuzdroš inā jos ienā kt.

"Es esmu pareizticī gais, " es viņ am paskaidroju, "vai esat pā rliecinā ts, ka viņ i mani ielaidī s? "

- Neviens tev nevar aizliegt, - Ramins atbildē ja, - galu galā moš eja ir Allā ha mā ja, un katrs, kas ierodas moš ejā , ir Lielā Allā ha viesis, un Allā hs priecā jas, kad pie viņ a nā k ciemiņ i.

"Tā tad viņ i nemetī s uz mani kā neticī go ar akmeņ iem? "

- Nē . Jū s tieš ā m varat doties uz jebkuru moš eju, pat ja neesat musulmanis. Pirms diviem gadiem, strā dā jot Sarkanajā Krustā , mē s ar maniem draugiem, ebreju un katoli, devā mies uz Saū da Arā biju. Neviens neslē pa savu reliģ iju, un ebrejs atklā ti teica, ka ir ebrejs. Mē s apmeklē jā m svē tvietas, bijā m Medī nā un Mekā , un neviens viņ iem neaizliedza apmeklē t moš ejas.

Atsauce. Faktiski nemusulmaņ iem ir aizliegts apmeklē t I. Rē zas kapu Maš hā dā (pagalma teritorijā ) un ieiet Mekas “Rezervē tajā moš ejā ”, kur atrodas Kaaba.

Pie mums pienā ca kā ds jauns vī rietis un aicinā ja palutinā t sevi ar randiņ iem: “Befarmain! "(Palī dzi sev). Mē s ņ ē mā m randiņ us un pateicā mies viņ am.

- Kā pē c viņ š mums piedā vā ja randiņ us? ES jautā ju.

– Kad cilvē ks nomirst, viņ a tuvinieki ierodas moš ejā ar saldumiem un piedā vā tos garā mgā jē jiem. Tiek uzskatī ts, ka tad, kad kā ds pieņ em cienastu, Allā hs pieņ em miruš ā dvē seli.

- Ramin, kā pē c jums ir metro stacijas, kas nosauktas mocekļ u vā rdā : "Shahi d Beheshti, Shahi d Mofateh"? Cik es zinu, tad š ahidi ir paš nā vnieki, kuri sev apkā rt sasien bumbas un kopā ar viņ iem spridzina citus cilvē kus? Mums pat ir tā ds vā rds - mocekļ a josta, tas ir bumba uz jostas.

- Nē , Aleks, š ahidi sauc tos, kas cī nī jā s un gā ja bojā par savu valsti savā teritorijā . Piemē ram, kad Irā ka mums uzbruka, daudzi Irā nas karavī ri atdeva dzī vī bas kaujā , aizsargā jot mū s un mū su brī vī bu. Par to viņ iem tika pieš ķ irts mocekļ u tituls.


Un tie, kas paņ em ieroci, kā tu saki bumbu un dodas uz citu valsti uzspridzinā ties kopā ar citiem cilvē kiem, tie ir teroristi.

Tad es dzirdē ju stieptu “Alaaaaa-hu Agbar! ”, kas izlauzā s no minareta kolonnā m, tā pē c muezins aicinā ja ticī gos uz lū gš anu. Pirms namaza izpildes, kā islā mā sauc obligā to ikdienas lū gš anu piecas reizes, vispirms ir jā sasniedz rituā lā tī rī ba, tas ir, rū pī gi jā nomazgā jas. Tas ir Irā nas tī rī bas noslē pums: viņ i mazgā jas piecas reizes dienā , lai lū gtu. Nogā ju lejā pa kā pnē m uz tualeti un atrados kaut kā dā ģ ē rbtuvē . Blakus esoš ais mazgā ja seju, tad rokas lī dz elkoņ iem un kā jas lī dz potī tē m, un pretī esoš ais irā nis, kā man likā s, mazgā jā s aiz ausī m (izrā dī jā s, ka tas arī ir obligā ts nosacī jums par lū gš anu). Tualete bija tī ra un kā rtī ga, nomazgā ju rokas un seju, tagad varē ju doties uz moš eju.

Korā nā.5:6 teikts: “Kad tu piecelies lū gties, tad nomazgā seju un rokas lī dz elkoņ iem, noslauki galvu un kā jas lī dz potī tē m. ”

Mē s atstā jā m kurpes pie ieejas un devā mies iekš ā . Pirmais, kas iekrita acī s, bija daudz gaismas un viss spī d. Pienā cu tuvā k un ieskatī jos vē rī gā k: sienas un kupols bija izklā ta ar nelielu rombveida spoguļ u mozaī ku, jo katrs spogulis ir ļ oti mazs, tas neļ auj redzē t atspulgu, bet pateicoties tam, ka gaisma tajos atspoguļ ojas, ir telpas un svinī guma efekts. Tas tik ļ oti kontrastē ja ar viduslaiku baznī cā m un baznī cā m, kuru celtnieki telpā meklē ja krē slu un noslē pumu. Moš ejas zā lē neko ī paš u neredzē ju - uz grī das bija paklā ji, sienas bija izrotā tas ar dī vainiem ornamentiem un rotā tas ar majolikas mozaī kā m, nebija gleznu un ikonu, kā arī altā ris. Ticī gie tika pagriezti pret mihrabu, niš u ar padziļ inā jumu grī das pamatnē.

Savukā rt mihrabs vienmē r norā da virzienu, kur Kaaba atrodas Mekā.


Es patiesi nesapratu musulmaņ us: es zinā ju, ka viņ i lū dz savu dievu, kuru viņ i sauc par Allahu, izrunā jot vā rdus arā bu valodā , es zinā ju, ka viņ iem ir aizliegts attē lot cilvē kus un dzī vniekus, tā pē c moš ejā s nav ikonu, bet tā bija man visgrū tā k saprast viņ u dī vaino gavē ni Ramadā na mē nesī . No kā da musulmaņ a drauga dzirdē ju, ka viņ š speciā li uzstā da modinā tā ju piecos no rī ta, lai pamostos un paē stu pē c iespē jas vairā k pirms saullē kta, pē c tam neē d visu dienu un pē c saulrieta atkal rī st. Tajā paš ā laikā viņ š uzskata, ka gavē ni ievē ro pareizi. Kristieš iem viss ir savā dā k, piemē ram, gavē ni nevar ē st gaļ u. Ja cilvē ks ir ticī gs, tad viņ š stingri ievē ro gavē ni noteiktajā laikā gan dienā , gan naktī , neatkarī gi no saullē ktiem un saulrietiem.

Es vē lreiz paskatī jos uz ticī gajiem: "Te jums Allā hs Agbars darbojas" - es nodomā ju un izgā ju ā rā , lai netraucē tu.

Preč u diena.

Kad no rī ta devos lejā pa Teherā nas metro, manu uzmanī bu piesaistī ja pā rsteidzoš i radoš s plakā ts. Vai jū s zinā t, piemē ram, otrreizē jā s pā rstrā des simbolu, ko viņ i uzliek uz iepakojuma? Tajā attē lots mazs cilvē ciņ š , kurš iemet š o paku urnā . Uz plakā ta kā ds cilvē ciņ š urnā meta "Dā vida zvaigzni". Nā kamajā stacijā ieraudzī ju vē l interesantā ku plakā tu: uz tualetes papī ra ruļ ļ a bija izrotā ts Izraē las karogs, citos bija fotogrā fijas, kurā s redzami Izraē las karavī ru nogalinā tie palestī nieš i, cita starpā atceros plakā tu ar ieroci un uzrakstu: "Nav Izraē las - nav kara. "

Tā bija piektdiena (jo me) – diena, kad katrs musulmanis uzskata par savu pienā kumu ierasties moš ejā , lai veiktu kolektī vu lū gš anu (juma lū gš anu). Ziņ kā rī bas pē c devos uz moš eju.

Ē ka bija pā rpildī ta ar ticī gajiem, bet man par pā rsteigumu viņ i nevis lū dza, bet uzmanī gi klausī jā s vī rieš ā armijas formas tē rpā , kurš runā ja no tribī nes. Viņ am blakus, nepiedaloties un bez intereses, stā vē ja vē l daž i karavī ri – viņ a atbalsta grupa. Un, lai gan es nesapratu nevienu vā rdu no virsnieka sarunas, es dzirdē ju: "Palestī na" un kaut kas lī dzī gs upurim-upurim. Cilvē ki sā ka sarū gtinā ti nopū sties un pamā t ar galvu. Precī zā k, viņ u ž ests izskatī jā s kā tad, ja mē s gribam pateikt "nē ", bet darā m to tikai lē ni un viegli noklikš ķ inot. Tā tad irā nis pauž ā rkā rtē ju neaprakstā mu bē du pakā pi. Pē c pauzes virsnieks turpinā ja: "Izraē la" un nolasī ja daž us skaitļ us, š ķ ietami miruš o skaitu. Cilvē ki manā mi uzmundrinā ja, un daž i sā ka kaut ko daudzinā t. Tā bija dī vainā kā piektdienas lū gš ana, ko jebkad esmu dzirdē jis.


Mums garā m uz ceļ a lielā ā trumā aizsteidzā s automaš ī nu kolonna. "Tas ir Ahmadinedž ada kungs, " Ramins paskaidroja, "parasti viņ š pabeidz darbu astoņ os vakarā un tajā laikā atgriež as mā jā s. " Es lū dzu pastā stī t par prezidentu.

"Mans prezidents strā dā ļ oti smagi, " Ramins atbildē ja, "redziet, cik vē lu viņ š aiziet. Un tā katru dienu: jau no paš a rī ta var redzē t, kā viņ š iet uz darbu, un vē lu vakarā atgriež as mā jā s. Mū su radinieks strā dā ja apsardzē un stā stī ja, ka prezidents nedzī vo kā pilī , bet tikai aizņ em nelielu istabiņ u, turklā t diezgan pieticī gi iekā rtots, jo viņ am nepatī k greznī ba, viņ a istabā esot tikai darbam nepiecieš amā kais.

Mē s devā mies uz tradicionā lo ū denspī pes restorā nu. Parasti meitenes nedrī kst ieiet ū denspī pē s, un, tā kā mū su kompanjons tika ielaists, man š ķ ita, ka š ī vieta tomē r ir vairā k kā restorā ns, nevis vienkā rš a ū denspī pe.

Ramins pasū tī ja trī s tē jkannas, vairā kas porcijas arbū za un piparmē tru ū denspī pi, un tas viss maksā ja aptuveni desmit dolā ru. Pie tē jas nesteidzī gā sarunā uzzinā jā m daudz jauna viens par otru, un beigā s gandrī z sastrī dē jā mies par daž ā diem politiskajiem uzskatiem. Konflikta atrisinā š anu veicinā ja ū denspī pe un austrumnieciskā s meitenes diplomā tija.

- Vai tu lasī ji vakardienas ziņ as? Es jautā ju. ANO Droš ī bas padome vakar pieņ ē ma rezolū ciju par papildu sankciju noteikš anu Irā nai. Tu teici, ka tavs prezidents smagi strā dā valsts labā , bet jebkurš tev pateiks, ka komandē jumos uz citā m valstī m viņ š dara tikai to, ko visus ķ ircina ar savā m runā m un nemitī giem jokiem. Tas nonā ca tiktā l, ka Eiropa un ASV jau domā par preventī vu triecienu pret Irā nu. Turklā t viņ us biedē jū su kodolprogramma un Ahmadinedž ada pastā vī gie solī jumi iznī cinā t Izraē lu.

Mū su prezidents teica, ja kaut kas notiks ar Irā nu, mē s vispirms bombardē sim Izraē lu, nevienu citu valsti, proti, to, jo viņ š jau visus dabū ja. Vai jū s zinā t, kas š obrī d notiek Palestī nā , cik daudz civiliedzī votā ju katru dienu iet bojā Izraē las uzlidojumu rezultā tā?


Man nepatika atbilde, es nezinu, kas man nā ca pā ri, jo tā pat nebija par patiesī bu. Internetā sazinos ar kā du paziņ u, kurš dzī vo Izraē lā , un, atbildot uz maniem jautā jumiem par palestī nieš u konfliktu, viņ š man biež i sū tī ja saites uz video reportā ž ā m. Viens ziņ ojums liecinā ja, ka raķ eš u uzbrukumi no palestī nieš u puses bija vē rsti tieš i pret Izraē las slimnī cā m un skolā m, citā tika apspriesta pē kš ņ ā Izraē las civiliedzī votā ju apš aude ar granā tmetē jiem, katru reizi komentā ros tika uzsvē rts, ka starp bojā gā juš ajiem galvenokā rt ir civiliedzī votā ji, tā pē c es turpinā ju dialogu:

- Ziņ ā s redzu, ka Palestī na, jo ī paš i Hamas un Hezbollah, terorizē Izraē lu. Turklā t Eiropā viņ i saka, ka š ī s teroristu organizā cijas sponsorē Irā na. Turklā t es zinu, ka Pahlavi Shah laikā Irā na bija ļ oti draudzī ga ar Izraē lu un valstī m, un visi š ķ ita apmierinā ti. Manuprā t, tas ir pats svarī gā kais – dzī vot mierā . Un tas beidzā s ar to, ka ASV diplomā ti Teherā nā tika sagrā bti un turē ti vairā k nekā gadu.

Atsauce. Diplomā tiskā krī ze Irā nā (1979. gada 4. novembris - 1981. gada 20. janvā ris) sā kā s ar 63 diplomā tu un trī s parasto ASV pilsoņ u sagū stī š anu vē tras pā rņ emtajā Amerikas vē stniecī bas teritorijā Teherā nā . Lielā kā daļ a ķ ī lnieku atradā s gū stā.444 dienas un tika atbrī voti ar Alž ī rijas valdī bas starpniecī bu.

Ramins manā mi nokaitinā ja manus jautā jumus:

"Jū s vienkā rš i esat viesis, un es nevaru pateikt, cik jū s kļ ū dā ties, " viņ š teica, "pirmkā rt, Anglija un š tati bija apmierinā ti ar š ahu, jo viņ i sū knē ja mū su naftu bez maksas. Vē lreiz, lū dzu, izlasiet stā stu. Visas arā bu valstis ir pret Izraē lu, tai pat nav savas teritorijas, jo tā sastā v no teritorijā m, kuras karavī ri ar ieroč iem rokā s ir atņ ē muš i no Palestī nas. Es to neatzī stu kā valsti. Ja viņ i vē las tur dzī vot, lai viņ i dzī vo - ebreji, palestī nieš i -, bet viņ i dzī vo Palestī nā , nevis Izraē lā.

Labi, ka mums lī dzi bija meitene, kura spē ja nokā rtot briestoš o konfliktu. Viņ a lū dza Raminu neaizmirst, ka esmu viesis, un censties vairs nepā rrunā t politiskos jautā jumus.

Uz plakā tiem sā nos rakstī ts: “Marg bar Israil! (nā ve Izraē lai), Marg bar Amrika! (ASV nā ve)"

Taksometrs "dar-bast".


Pirms manas pirmā s patstā vī gā s izbraukš anas pilsē tā Ramins man sniedza detalizē tus norā dī jumus par to, kā lietot taksometru: vispirms man bija jā apstā jas krustojumā , kur garā m brauca automaš ī nas, ja vadī tā js mirkš ķ inā ja lukturus vai iedzen troksni, tas nozī mē tu, ka viņ š bija pasaž ieru uzņ emš ana. Standarta cena ir "punsa d toman" (500 tomani), kas ir sarkans banknots ar 5000 riā lu, kas ir 0.5 USD. Reiz krustojumā apturē ju smuku dzeltenu taksometru, kura vadī tā js mirkš ķ inā ja ar lukturiem.

"Metro, " es skaļ i paziņ oju.

Š oferis pamā ja ar galvu un es iekā pu maš ī nā . Pretē ji Ramina skaidrojumam, ka taksists turpinā s uzņ emt citus pasaž ierus, mans š oferis neapstā jā s nevienam citam.

- Tas metro, kā ds gkhadr mishe? (uz metro cik maksā ) - es viņ am jautā ju.

- Se khezar (trī s tū kstoš i).

"Ar kaut ko nepietiek, " es domā ju, "trī s tū kstoš i riā lu ir daudz mazā k, nekā Ramins ieteica maksā t. "

- Se heza r rial?

ES jautā ju.

- Uz! Se heza r toman (nē , trī s tū kstoš i tomaņ u), - taksometra vadī tā js atbildē ja un paskaidroja, - dar-bast!

Viņ a atbilde nozī mē ja, ka dar-bast ceļ š uz metro man izmaksā s 3 USD, nevis 0.5 USD. Nolē mu izkā pt un pā rsē sties uz lē tā ku auto, tā pē c teicu frā zi, ko iepriekš rū pī gi atzī mē ju savā kladē labi redzamā vietā : “inja piade mi sham” (es izkā pju š eit). Taksists apturē ja maš ī nu un atņ ē ma no manis 500 tomanus.

Kā da cita automaš ī na, kas brauca garā m, iezvanī ja un apstā jā s.

- Metro, Punsa d Toman! Es teicu un mē s devā mies ceļ ā.

Pie izejas taksists man iedeva 100 tomanus, jo, pabraucis garā m “dar bastam”, es nedaudz saī sinā ju attā lumu lī dz metro. Kad es braucu ar taksometru pilsē tā , taksometru vadī tā ji mani nekad nav maldinā juš i, par ko viņ i bija “khe ili motshaker rram”.

Atsauce. "Dar bast" (lit.

aizvē rtas durvis) nozī mē , ka jū s nomā jat visu automaš ī nu un nevē laties, lai automaš ī nā tiktu iesē dinā ti citi pasaž ieri, tā pē c maksa bū s dā rgā ka.

Kā pasaž ieris priekš ē jā sē deklī š oreiz skaidri redzē ju, kā ds haoss notiek uz ceļ a: š oferi, nemitī gi viens otram signalizē jot, nogriež oties un veicot visnegaidī tā kos pagriezienus tieš i ielas vidū , reizē m mani pā rbiedē ja ar savu braukš anas stilu, paš i pasaž ieri diezgan aukstasinī gi skatī jā s uz š o Brauna maš ī nu kustī bu.


Kad mū su š oferis sastrē gumstundā pabrauca garā m labajam pagriezienam, viņ š vienkā rš i nogriezā s pa labi vienvirziena ceļ a vidū , un mē s pē dē jos pā ris desmitus metru braucā m pretī maš ī nā m. Tā kā ieradā mies droš i, tas apstiprinā ja manu domu, ka vienmē r jā domā tikai par labu.

Lai tur nokļ ū tu, taksometra vadī tā jam ir jā izsauc liela iela vai labā k laukums, piemē ram: “Meidan e Azadi” (Brī vī bas laukums) vai “Beheshti” (ielas nosaukums).

Izkā pu no metro un devos lī dz krustojumam, kur vairā ki cilvē ki jau gaidī ja taksi. Garā mbraucoš a automaš ī na noskanē ja ar skaņ as signā lu un, pā rbū vē jot pē c divā m braukš anas joslā m, apstā jā s netā lu.

- Ohar e Moallem (Moallem ielas gals), - es skaidri teicu. Š oferis, man š ķ ita, pamā ja ar galvu, un es jau grasī jos atvē rt durvis, lai iekā ptu maš ī nā , bet tad viņ š aizbrauca. Es pat nesapratu, kā pē c. Situā cija atkā rtojā s ar nā kamo maš ī nu. Bet tagad uztvē ru ī paš u š ofera mā jienu: viņ š met ar galvu uz augš u - vai pareizi ir teikt "pamā j uz augš u" un tajā paš ā laikā baudī t klabinā š anu. Es uzminē ju, ka š is ž ests nozī mē "nē ".

Man piebrauc nā kamā maš ī na, pē c mana lū guma braukt lī dz Moallem ielas galam, š oferis “pamā j” un atbild: “Garden e Moallem”, bet, norā dot uz tukš u vietu, saka: sē dies. uz leju.

- Shoma a le koja i? (no kurienes tu esi) - viņ š man jautā , redzot, ka es turpinu stā vē t uz vietas.

- Baltkrievija.

- Ak, Urop! (Eiropa), - taksists bija sajū smā , - befarmain! (apsē dies).

Viens no pasaž ieriem mē ģ inā ja ar mani runā t angliski un kaut kā paskaidroja, ka dosies ar mani ā rā . Kā es uzminē ju, viņ i mani atveda lī dz krustojumam, kur sā kā s iela. Moallem, un tad pagriezā s otrā virzienā . Es iedevu taksistam piecsimt tomaņ u un teicu "merci", bet taksists noklikš ķ inā ja, nepaņ ē ma naudu un norā dī ja uz pasaž ieri, kurš izkā pa kopā ar mani. Es sapratu, ka viņ am nav sī knaudas, un samaksā ju par mums abiem, tā pē c gribē ju viņ am atdot savu naudas daļ u. Bet arī irā nis viņ iem atteicā s un paskaidroja, ka esmu viņ a viesis.

"Na" - nozī mē "nē ", parā diet ar galvas mā jienu uz augš u

"Cilvē ks" - es, "mā " - mē s

“Š oma”, “tas” - tu, tu

"U" - viņ š


Ī paš ī bas ī paš ī bas vā rdus veido vai nu saistot "e" ar lietvā rdu un pievienojot es, mē s, tu, tu, vai arī pievienojot konkrē tu galotni. Vā rdu mā ja "khune" (mā ja) un "putekļ i" (draugs) piemē rā:

Manas mā jas: "khune e man" vai "khun m"

Mans draugs: "dust e man" vai "dustam"

Jū su mā jas: “khune e shoma” vai “khune t”

Jū su draugs: "dust e shoma" vai "dust stat"

Viņ a mā jas: "khune e u" vai "khune sh"

Viņ a draugs: “dust e y” vai “dustash”

Teherā na - "pilsē ta kalna nogā zes pakā jē " (viena no pilsē tas nosaukuma izcelsmes versijā m)

Ramins katru rī tu lepni iedeva pudeli auksta ū dens no ledusskapja, precī zā k ar ledus kluci, kas izkusa tikai vakarā.

Tā du pudeli derē ja tikai uzlikt galvā saules dū riena gadī jumā , tā pē c galu galā pilnī bā pā rstā ju ņ emt lī dzi ū deni, nekad nebaidoties nomirt no dehidratā cijas, jo katrā parkā un daudzā s pilsē tas ielā s ir ledusskapji no plkst. ko jū s varat Dzert neierobež otu daudzumu auksta ū dens.

Es pati nokļ uvu metro. Lai iegā dā tos biļ eti, iemā cī jos “beli te do sare” (biļ ete turp un atpakaļ ), tač u biļ eš u kasē aizmirsu š o frā zi, angliski pateicu “tu wei ticket” un saņ ē mu savu biļ eti. Divu braucienu izmaksas Teherā nas metro maksā ja 0.20 USD. Izgā jusi caur turniketu, nezinā ju, kur iet tā lā k, un uzreiz vē rsos pē c palī dzī bas pie vī rieš a formas tē rpā - vienkā rš i nosaucu vajadzī gā s stacijas nosaukumu.

- Vai es esmu Homejī ni? Jautā ju un norā dī ju tuvojoš ā vilciena virzienā.

- Beils (jā ), imā m Homeini, - teica metro strā dnieks, - Ale kojai? (no kurienes tu esi)

- Ale Baltkrievija esmu. (no Baltkrievijas)

"Baltkrievija-u-us, " viņ š pievilcī gi teica un paternā li uzsita man pa plecu, kamē r viņ š tik smaidī ja, ka mans garastā voklis pat uzlabojā s. Es paspiedu viņ am roku un iekā pu vilcienā . Tā bija pilnī gi jauna automaš ī na, ar gaisa kondicionē tā ju, nevainojami tī ra, klusa un ļ oti ē rta. Ir iespē ja pā rsē sties no vienas automaš ī nas uz otru, bet pā reja uz pirmo auto tika atdalī ta ar starpsienu, uz kuras ar lieliem burtiem farsi un angļ u valodā bija rakstī ts “for women only”.


Uzreiz nolē mu doties Dā rglietu muzeja virzienā , kas atrodas Irā nas Nacionā lā s bankas (Bank e Melli Iran) ē kā . Bruņ ojies ar divā m frā zē m: “Bank e Melli Iran kojast? ” (kur atrodas Nacionā lā banka) un “man mikham m be Bank e Melli Iran beram” (Gribu doties uz Nacionā lo banku), sā ku prasī t ceļ u garā mgā jē jiem.

Pirmais garā mbraucoš ais irā nis norā dī ja, ka jā iet taisni un pa labi.

Es devos uz priekš u lī dz krustojumam un apturē ju citu jaunekli. Pē c viņ a ž estiem es sapratu, ka eju nepareizā virzienā – viņ š teica, lai braucu atpakaļ un tad pagriezos pa kreisi. Treš ais garā mgā jē js man ieteica braukt ar taksi. "Acī mredzot ceļ u uz š o Nacionā lo banku zina tikai taksists, " es nokaitinā ju. Bija karsts un smacī gs, saule apdedzinā ja pakausi, un garā mbraucoš ie autobusi kū pē ja un atstā ja neredzamu, bet ļ oti asu dū mu smaku. Un es domā ju, ka Teherā nas autobusi ir pilnī gi jauni Scania un Volvo, tā pat kā tā lsatiksmes lidojumos, bet izrā dī jā s, ka tie ir veco Mercedes analogi.

Es biju dusmī gs, jo nesapratu ne vā rda persi valodā un joprojā m nenopirku karti vai frā ž u grā matu. Vakardienas vizī te Teherā nas lielā kajā grā matu tirgū parā dī ja, ka labā kais Irā nas ceļ vedis Lounley Planit (turpmā k tekstā "LP") tika klusi aizliegts. Prezidenta kungam nepatika Rietumu grā mata tā s brī vo izteikumu dē ļ.

Slikti bija arī ar sarunvā rdnī cu. Vienī gā vā rdnī ca, ko atradu, bija domā ta irā ņ u angļ u valodas studentiem. Visi tajā esoš ie vā rdi bija rakstī ti persieš u valodā bez transkripcijas ar latī ņ u burtiem (š ā du ierakstu sauc par "finglish", no divu vā rdu kombinā cijas "farsi" un "angļ u valoda"), man tas bija bezjē dzī gi.

Centrā lajā parkā (“Park e Shahr”) es apmaldī jos un apsē dos zā lā jā , lai vē rotu, kā cilvē ki sporto. Simulatori, kas uzstā dī ti tieš i parka alejā s, izskatī jā s vienkā rš i, un tiem nebija nepiecieš ami bloki un atsvari. Piemē ram, lai veiktu nolaiš anos uz krū tī m, jums jā sē ž uz simulatora, un tad ķ ermeņ a svars darbosies kā pretsvars š im vingrinā jumam. Kā ds irā nis mani pamanī ja un piegā ja pie manis iepazī ties.

- Es sme tong chi jū s? (kā ir tavs vā rds, lit. kā ds ir tavs vā rds)

- Esma m Aleksandra e. (mans vā rds ir Aleksandrs, mans vā rds ir Aleksandrs)


- Hmm ...Aleksandrs, - viņ š nodomā ja, it kā kaut ko atcerē damies, - Aleksandrs Greiems Bels?

Lai gan es nesaskatī ju nekā du lī dzī bu starp sevi un cienī jamo telefona izgudrotā ju, es piekritu bū t Greiems Bels. Mans jaunais draugs izrā dī jā s angļ u valodas skolotā ja. Viņ š piedā vā ja man parā dī t kā du muzeju un arī apliecinā ja, ka Teherā nā es viegli nopirkš u LP par ne vairā k kā desmit dolā riem. Pē c desmit minū tē m mē s ieradā mies Golestan pilī , kas ir visskaistā kais Teherā nas komplekss.

Uzreiz devos uz suvenī ru veikalu, kur satiku divas burvī gas meitenes, kas tur strā dā ja. Viņ i neatstā ja savu tā lruni, norā dot uz stingru kasieri, š ķ ietami savu priekš nieku, bet viņ i rakstī ja savus e-pastus. Plauktos, starp suvenī riem un pastkartē m, es atradu LP par 12 USD (lai gan ieteicamā cena bija 25.99 USD grā matas aizmugurē ). Tā pē c man uzreiz bija karte, ceļ vedis un sarunvā rdnī ca.

Ejot garā m vē stniecī bā m

Plā noju braukt uz Indiju caur Irā nu un Pakistā nu un pa ceļ am nokā rtot vī zas. Tač u iegū t vī zu Teherā nā nebija viegli. Vispirms devos uz Indijas vē stniecī bu netā lu no stacijas. m. Shahid Beheshti, kur viņ š ieraudzī ja milzī gu rindu, kuras gals izgā ja uz ielas. Turpat blakus izkā rā s sludinā jums, kurā bija rakstī ts, ka atvē rts speciā ls birojs tū ristu vī zu izsniegš anai. Pē c desmit minū tē m es biju klā t. Darbinieks man iedeva veidlapu, tač u brī dinā ja, ka pieņ ems to tikai pē c tam, kad atvedī š u ieteikuma vē stuli no savas vē stniecī bas, kā arī uzrā dī š u atgrieš anā s reisam rezervē tā s biļ etes. Indijas vī zas maksa 50 USD (2011. gada augusts).

Afganistā nas vē stniecī bā es novē roju simpā tijas un neiedomā jamu cilvē ku pū li. Man bija grū ti atrast pareizo logu. Bet viņ i pat atteicā s izsniegt veidlapu un pieprasī ja vispirms parā dī t ieteikuma vē stuli. Vī zas maksa 40 € (2011. gada augusts).


Raugoties nā kotnē , es teikš u, ka konsulā ti citā s Irā nas pilsē tā s jū s nosū tī s atpakaļ uz Teherā nu, lai saņ emtu vī zu. Tā tad Indijas konsulā ts Bandar Abbasā un Afganistā nas konsulā ts Mashhad atteicā s izskatī t manus dokumentus, jo viņ i neizsniedz vī zas tū ristiem.

Piezvanī ju uz Baltkrievijas vē stniecī bu Irā nā un sarunā ju tikš anos ar konsulu. Vē stniecī ba atrodas netā lu no Saad Abad kompleksa.

“Sefara t e Rusi e Sefid koja st? ”(kur ir Baltkrievijas vē stniecī ba, burtiski “Baltā Krievija”), jautā ju policistam, un viņ š norā dī ja uz mazu baltu ē ku. Igors Mihailovič s mani sagaidī ja, un mē s iegā jā m istabā , kur karā jā s baltkrievu kalendā ri un pastkartes ar Minskas skatiem, bet pie sienas rotā ja liels plakā ts ar BelAvia reklā mu.

Konsuls mani brī dinā ja, ka ieteikuma vē stules izsniegš anai bū s nepiecieš ama vismaz nedē ļ a, jo nepiecieš ams lū gums Baltkrievijai, kā arī veica skaidrojoš u sarunu ar mani par to, cik bī stami ir ceļ ot uz Pakistā nu un Indiju lī dz plkst. zeme. Viņ š ieteica uz Indiju lidot ar lidmaš ī nu vai ā rkā rtē jos gadī jumos izmantot parasto autobusu, jo Pakistā nas robež u š ķ ē rsot nav droš i. Tad viņ i man iedeva tukš u papī ra lapu, kurā man bija sī ki jā apraksta savs marš ruts lī dz katrai pilsē tai un viesnī cai, kurā plā noju apmesties.

Pē c nedē ļ as, pē c Komas un Kaš ā nas apmeklē juma, es atkal atgriezos Teherā nā un devos uz savu vē stniecī bu, lai paņ emtu ieteikuma vē stuli.

– Kur tad tu nolē mi doties? — konsuls jautā ja.

"Man ir vajadzī ga ieteikuma vē stule Indijas un Pakistā nas vē stniecī bā m, " es atbildē ju.

Igors Mihailovič s nopū tā s un devā s pē c papī riem - viņ š nemaz negribē ja, lai es tur braucu, tā pē c vē lreiz brī dinā ja, ka pē c Zahedanas (liela pilsē ta Pakistā nas pierobež ā ) labā k braukt ar parastu autobusu un iekš ā . nekā dā gadī jumā izkļ ū t no tā . Pē c viņ a teiktā , tobrī d Pakistā nā iebraukt nebija droš i, jo "raž a" tika novā kta un nosū tī ta uz Eiropu (piezī me attiecas uz opiju). Man kategoriski neieteica braukt uz Afganistā nu, jo tur notika karš , turklā t nebija arī mū su pā rstā vniecī bas. Š ķ iroties viņ š man iedeva Baltkrievijas Ā rlietu ministrijas uzticī bas tā lruņ a numurus. Mē s sarokojā mies un š ķ ī rā mies.


Igors Mihailovič s par sevi atstā ja ļ oti labu iespaidu – man bija gandarī jums, ka tā di cilvē ki pā rstā v mū su valsti. Es vē los viņ am izteikt pateicī bu par ieteikuma vē stuli un par to, ka man par to nebija jā maksā - viņ š teica, ka š ā da pakalpojuma izmaksas nav norā dī tas cenrā dī.

Izgā ju ā rā un uzreiz metos uz Pakistā nas vē stniecī bu. Ramadā nā visas pā rstā vniecī bas slē dza ļ oti agri – ap vieniem pē cpusdienā , un bija jā steidzas. Tomē r sastrē gumi darī ja savu, un, kad es ierados, vē stniecī bas durvis jau bija aizvē rtas. Pē c tam devos uz Paklā ju muzeju, kas atradā s netā lu.

"Parks e la le"

Netā lu no Paklā ju muzeja atrodas "Modernā s mā kslas muzejs". Man nebija vē lē š anā s skatī ties uz mū sdienu Irā nas glezniecī bu, tā pē c es uz turieni negā ju. Vē lā k, kad uzzinā ju, ka š is muzejs ir lielā kā Monē , Pikaso, Matisa, Dalī , Van Goga un citu slavenu mā kslinieku darbu kolekcija Ā zijā , savu lē mumu nedaudz nož ē loju.

Ramins un Neda pievienojā s manai pastaigai, un mē s devā mies uz Park e Lale.

Teltī pie ieejas viņ i cepa tradicionā los apaļ os cepumus “koluche” ar saldu pildī jumu, un blakus taisī ja “khoshka r” - mī klu caur sietu izlē ja uz cepeš pannas, kur tā uzreiz tika cepta, tad tam pievienoja maltu riekstu pildī jumu ar sī rupu un mī klu savī ja pildī tā pankū ka veidā.

"Neejam tā lā k parkā un nesē dē sim uz soliņ a tuvā k cilvē kiem, " Neda jautā ja, "es negribu vairs bū t

Tulkots automātiski no krievu valodas. Skatīt oriģinālu
Lai stāstam pievienotu vai noņemtu fotoattēlus, dodieties uz šī stāsta albums
Līdzīgi stāsti
аватар sigur62
sigur62

Šis cikls ir labākais, ko esmu lasījis Turpravdā, paldies!

Tue, 25 Dec 2012, 05:37
аватар incha253
incha253

liels paldies, ļoti interesanti!

Wed, 26 Dec 2012, 13:36
аватар chubenko2
chubenko2

Interesanti stāsti. Ko irāņi domā par amerikāņiem? Nevis valdība, bet cilvēki.

Thu, 09 May 2013, 10:52
аватар sanyok_k
sanyok_k

Man šķiet, ka irāņiem nav tik svarīgi, no kurienes ciemiņš nācis - no Krievijas, Baltkrievijas vai no ASV. Pret visiem izturēsies vienlīdz labi. Bet, protams, ir stereotipi, tāpat kā mums bija stereotipi par amerikāņiem dzelzs priekškara laikā.

Thu, 09 May 2013, 16:09
iemiesojums