Ciemos pie bijušajiem tautiešiem

Haifa ir treš ā lielā kā pilsē ta Izraē lā . Tas atrodas Vidusjū ras piekrastē , kā arī Karmela kalna pakā jē . Haifa tiek saukta par Izraē las ziemeļ u galvaspilsē tu. Pilsē ta atrodas apbrī nojami gleznainā vietā un apvienojumā ar moderno arhitektū ru un senajiem pieminekļ iem ir viena no skaistā kajā m pilsē tā m Vidusjū rā .
Pilsē ta tika dibinā ta romieš u laikmetā . Pats Haifas vā rds minē ts dokumentos, kas datē ti ar 3. gadsimtu pirms mū su ē ras. Kā liela apdzī vota vieta Haifa pastā vē ja kopš krustneš u laikiem.
Galvenā Haifas atrakcija ir Karmela kalns. Tieš i š eit atrodas pravieš a Elijas ala, Bahai templis un piekā rtie dā rzi.
Tā kā gandrī z katram Izraē las krievam ir tuvi vai tā lā ki radinieki, draugi vai viņ u bē rni, bijuš ie kolē ģ i vai kolē ģ u radinieki, vakari š eit biež i tika veltī ti tikš anā s reizē m ar bijuš ajiem tautieš iem. Aicinā ja mū s ciemos, ar interesi jautā ja par dzī vi pie mums, labprā t stā stī ja par sevi, piedā vā ja papildus ekskursijas.
Atceļ ā no Eilatas nolē mā m pē dē jo nakti un nā kamo pusi dienas pirms lidoš anas uz Maskavu pavadī t nevis Telavivā , bet gan Haifā . Mē s jau esam bijuš i Telavivā , un draugi Netā nijā mū s uzaicinā ja uz Haifu. Saskaņ ojuš i ar viņ iem savu rī cī bu, sā kā m pē tī t jautā jumu, kā nokļ ū t Haifā . Izrā dī jā s, ka, attī stoties tū risma nozares loģ istikai, tas nebū t nav grū ti. Telavivas autoosta ir tranzī ta punkts, kur autobusi atved tū ristus no daž ā dā m Izraē las vietā m un pē c š ķ iroš anas tiek nosū tī ti tā lā k uz izvē lē tiem galamē rķ iem. Veicot 2 transfē rus, nokļ uvā m Haifā , kur tikā mies ar draugiem norunā tajā vietā .
Mū su draugi dzī vo 3-istabu dzī voklī.3 stā vu mā jas 2. stā vā . Dzī voklī ir liela halle, kas apvienota ar lodž iju, virtuve un 2 guļ amistabas. Tā kā Izraē lā nav ziemas, temperatū ru telpā kontrolē dalī tā sistē ma. Vakara vakariņ ā s mē s runā jā m par dzī vi kopā ar viņ iem un ar mums.
Tika runā ts par pē dē jo karu ar Libā nu. Tie, kas š eit nav bijuš i, joko: “Kā ds karš ? Visu laiku Haifā tika bojā ta tikai viena mā ja. Runā jot ar aculieciniekiem, situā cija izskatā s dramatiskā ka. Haifā ir naftas pā rstrā des rū pnī ca. Un, ja kaut viena raķ ete ietriektos naftas krā tuvē , no pilsē tas pā ri paliktu maz. Tā pē c rū pnī cā tehniskais process tika apturē ts, konteineri ar degoš iem materiā liem tika iztukš oti un piepildī ti ar ū deni. Š ie pasā kumi izrā dī jā s savlaicī gi, jo konflikta laikā rū pnī cas teritorijā eksplodē ja 3 raķ etes. Raķ eš u uzbrukumu laikā Haifas ielā s atskanē ja uzlidojuma sirē nas, un cilvē ki steidzā s uz tuvā kajā m bumbu patvertnē m vai pastiprinā tā m telpā m savos dzī vokļ os. Saskaņ ā ar Izraē las SNIP, katram modernam dzī voklim jā bū t aprī kotam ar š ā du telpu, lai aizsargā tu ja ne no tieš iem triecieniem, tad no lauskas un konstrukciju sabrukš anas. Mū su draugu dē ls tajā laikā dienē ja armijā un bija priekš galā . Sieva, strā dā jot slimnī cā , kur tika nogā dā ti ievainotie, sastapa katru helikopteru no frontes lī nijas, lai pā rliecinā tos, ka viņ u vidū nav dē la. Varat iedomā ties viņ as ikdienas garī gā s cieš anas. Haifas kara minimā lā s materiā lā s izmaksas drī zā k liecina par to pasā kumu efektivitā ti, kas veikti, lai samazinā tu iznī cinā š anu un dzī vī bu zaudē š anu.
No rī ta dodamies pilsē tas apskates ekskursijā . Apmeklē jā m Izraē las vecā kā institū ta Technion teritoriju, kas atvē rts 1924. gadā un atrodas mež ā kalna nogā zē s. Š ī augstskola ir lietiš ķ o inž enierzinā tņ u zinā tniskais centrs, bauda lielu prestiž u visā pasaulē un sagatavo inž enierus daž ā dā s tehnoloģ iju jomā s. Izstaigā jā m arī kotedž u pilsē tiņ u, iegrimuš i zaļ umos, kurā dzī vo studenti - mū su hostelī . Mums teica, ka pastā v klusuma kults. Krievijā š ī kā rtī ba tiek uzturē ta tikai lasī tavā .
Pilsē tā dominē još ā kalna galā atrodas Haifas universitā tes augstceltne no stikla un betona, no kuras paveras gleznaini Haifas skati.
Pē c tam apmeklē jam Karmela kalnu un slaveno Bahai dā rzu, kas atrodas tā nogā zē . Visā kalna augstumā.225 m gar nogā zi tika ieklā tas platas kā pnes, kas rotā tas ar až ū ra margā m, statujā m un terasē m. Visur gar kā pnē m ir puķ u dobes un dekoratī vi koki. Parka centrā lajā daļ ā paplaš inā s, ir papildu alejas. Koki un ziedi ir atlasī ti ar lielisku mā ksliniecisku garš u, lieliski apgriezti un kopti. Š eit jū s neredzē siet sulī gus biezokņ us, nokaltuš as lapas vai sausus zarus.
Parka centrā lajā daļ ā atrodas slavenais Bahai templis, kurā ieeja ir ierobež ota lī dz agrā m rī ta stundā m. Protams, Bahai piekā rtie dā rzi ir viens no labā kajiem parku mā kslas š edevriem un to kopš anas piemē rs. Š eit ir rindiņ as no Aleksandra Gorodņ icka panta:
Š is ir pasakains templis, kuru es tagad nekad neaizmirsī š u,
Kur visi cilvē ki dzī vo savā starpā pastā vī gā harmonijā ,
Kristus, Muhameds un Buda tur ir vienlī dz cienī ti.
Un viņ i tur nelū dz, bet stā da kokus dā rzā .
Š eit ienā koš os mī ļ i apskauj vē sas ē nas,
Puķ u dobē s izvietotas dzī vnieku un putnu skulptū ras.
Jū s ieskauj brī niš ķ ī gu augu kontū ras,
Kas nepazī st robež as, kas nepazī st robež as.
Apmierinā ti ar papildus ekskursijā m, lī dz pulksten 12 ierodamies vienā no Haifas dzelzceļ a stacijā m un 2 stundu laikā ar vilcienu nokļ ū stam Telavivas Ben Guriona lidostā . Pē c tam lidojam uz savu dzimteni ar spē cī giem iespaidiem no trī s valstu apmeklē juma, tostarp Jordā nijas, Palestī nas un Izraē las, pasaules kultū ras un garī guma vē sturiskā centra.