Amazones savvaļā

Amazone ir upe Dienvidamerikā , lielā kā pasaulē baseina izmē ra, pilnas plū smas un garuma ziņ ā . To veido Muranion un Ucayali upju saplū š ana Peru. Garums no galvenā Maranyon avota ir 6992 km un no Ukajali avota vairā k nekā.7000 km. Baseina platī ba ir 7180 tū kstoš i km² . 2011. gadā saskaņ ā ar pasaules konkursa rezultā tiem Amazone tika atzī ta par vienu no septiņ iem pasaules dabas brī numiem.
Lielā kā daļ a Amazones baseina pieder Brazī lijai, dienvidrietumu un rietumu reģ ioni pieder Bolī vijai, Peru, Ekvadorai un Kolumbijai. Amazones pā rsvarā plū st caur Amazones zemieni netā lu no ekvatora un ietek Atlantijas okeā nā , veidojot pasaulē lielā ko deltu ar platī bu vairā k nekā.100 tū kstoš us km² un ietverot pasaulē lielā ko upes salu Marajo. Amazoni baro daudzas pietekas; apmē ram 20 no tiem ir vairā k nekā.1500 km gari.
Kopā ar pietekā m Amazon veido iekš ē jo ū densceļ u sistē mu, kuras kopē jais garums ir vairā k nekā.25 000 km. Amazones galvenais kanā ls ir kuģ ojams 4300 km garumā lī dz Andu pakā jē . Okeā na kuģ i paceļ as uz Manausas pilsē tu, kas atrodas Brazī lijā , 1690 km no grī vas. Galvenā s Amazones ostas, sā kot no grī vas: Belena, Sintarena, Obidosa, Manausa (Brazī lija) un Ikitosa (Peru). Amazones platums Ikitosas reģ ionā ir aptuveni 2 km, Manausas reģ ionā - 20 km, bet grī vā - aptuveni 200 km.
Amazone pā rsteidz ar floras un faunas bagā tī bu. Š eit plaš ā teritorijā dzī vo vairā k nekā miljons daž ā du augu un dzī vnieku sugu. Bez pā rspī lē jumiem š o jomu var saukt par pasaules ģ enē tisko fondu. Zinā tnieki apgalvo, ka uz 10 km² lietus mež a ir 1500 ziedu sugas, 750 koku sugas, 125 zī dī tā ju sugas, 400 putnu sugas un neskaitā mi kukaiņ i un bezmugurkaulnieki. Daudzas to sugas pat nav aprakstī tas vai identificē tas.
Amazones baseinā nav ne ceļ u, ne dzelzceļ u tī kla. Galvenā s transporta artē rijas š eit ir ū dens. Amazon, iespē jams, ir vienī gā upe pasaulē , kurai nav tiltu. To var sasniegt tikai ar lidmaš ī nu vai kuģ i pā ri Atlantijas okeā nam.
Amazones augš daļ ā to apdzī vo galvenokā rt vietē jā s ciltis, kuras nav piedzī vojuš as inku un spā ņ u kultū ras ietekmi un saglabā juš as savu senč u dzī vesveidu un paraž as.
Ar vē lmi apmeklē t Amazones augš teci, no Mač u Pikč u ieradā mies Limā un uzreiz ar taksi no autoostas par 60 zolē m uz lidostu. Atrada biļ eš u kasi. Tie bija 6 — atbilstoš i to gaisa pā rvadā tā ju skaitam, kuri veic lidojumus uz Peru. Pulkstenis bija ap 3 naktī . Bija atvē rtas tikai 2 kasieres. Vienā no tiem mums prasī ja 290 USD par lidojumu turp un atpakaļ no 1 personas. Tas bija KM, slavenais Č ī les pā rvadā tā js, kas dominē visā Dienvidamerikā . Otrajā kasē - 260 USD par tiem paš iem pakalpojumiem. Mē s zinā jā m, ka cenas acī mredzami ir pā rā k augstas, un nolē mā m pagaidī t, lī dz tiks atvē rtas citas kases. Ap 6 no rī ta pie 3. biļ eš u kases mums jau piedā vā ja biļ etes par 150$, bet prasī ja maksā t pa zolē m. Tas jau ir Peru pā rvadā tā js un normā la cena. Tepat lidostā valū tas maiņ as punktā mainā m naudu un iegā dā jamies biļ etes uz 7-40 š orī t ar atgrieš anos vakarā pē c 3 naktī m.
Es ļ oti gribē ju redzē t Andus no lidmaš ī nas. Tomē r debesis bija apmā kuš ā s, un mē s redzē jā m tikai daž as sniegotas virsotnes, kas izcē lā s aiz mā koņ iem.
Ap 9-30 nolaidā mies Ikitosā , paņ ē mā m bagā ž u un jau lidostas ē kā ieraudzī jā m 6-8 tū risma firmu birojus, kas piedā vā ja ekskursijas pa Amazoni. Mē s runā jā m ar 3 no viņ iem, apskatī jā m viņ u krā sainos bukletus un fotogrā fijas, kas ilustrē uzturē š anā s apstā kļ us un to, ko mums vajadzē tu redzē t. Cenas svā rstī jā s standarta tū rei 3 dienas, 2 naktis, sā kot no $250 lī dz $350 un atkarī bā no dzī ves apstā kļ iem, ekskursiju programmas bija identiskas. Cenas mums š ķ ita pā rā k augstas.
Izgā jā m no lidostas ē kas un nokļ uvā m taksistu un mazā ku ceļ ojumu aģ entu pū lī , kuri arī sacentā s savā starpā , lai rā dī tu krā sainas fotogrā fijas un piedā vā tu lojā lā kas cenas. Ar puisi, ar kuru pā rrunā jā m, vienojā mies par galvenajiem ekskursijas parametriem - 4 dienas 3 naktis un pilnas pansijas izmaksas, ieskaitot transfē rus, nakš ņ oš anu, ē dinā š anu un ekskursiju programmu 100 zolē m no cilvē ka uz 1 dienu. Savā maš ī nā viņ š mū s aizveda uz firmas "Maniti" biroju, www. mannitiexpedition. com, tā lr. +5.965933342, kas atrodas blakus Ikitosas centrā lajam laukumam. Š eit mū s sagaidī ja viņ a tē vs, uzņ ē muma ī paš nieks, un mē s ar viņ u strā dā jā m, lai precizē tu ekskursijas parametrus. Viņ š mums parā dī ja savu licenci un grā matu ar daž ā du valstu tū ristu atsauksmē m, iedeva vizī tkarti, no kuras izrietē ja, ka viņ a firmai ir biroji ne tikai Ikitosā , bet arī Limā un ASV.
Mums tika piedā vā ti 2 varianti: Transfē rs ar autobusu apmē ram 300 km augš up pa Amazoni, tad pa pietekā m ar laivu 50 km lī dz bā zei, jeb dodge, kas atrodas dž ungļ os pie Amazones pietekas - Ucayali. Mums teica, ka tur ir ē rtā ki apstā kļ i un daudzveidī gā ka daba un savvaļ as dzī vnieki. Otra iespē ja bija nolaisties lejā pa Amazoni 17 km garumā , apstā joties dodž ā tieš i uz Amazones. Otrais variants mums bija labā k piemē rots: Amazonei ir daudz pieteku un atzaru, un pasaulē ir tikai viena Amazones upe!
Aprē ķ ini liecinā ja, ka par visu 4 dienu tū ri 4 personā m esam parā dā.601$ jeb 150$ no cilvē ka. Pusi piedā vā ju tagad, pā rē jo beigā s. Ī paš nieki tam nepiekrita. Tad es piedā vā ju 600 USD tagad un 1 USD beigā s kā kompromisu. Viņ i kopā smē jā s un sarokojā s.
Kamē r organizatori gatavoja mū su izbraukš anu, veicā m nelielu pastaigu ekskursiju pa Ikitosu. Apskatā m centrā lo laukumu ar katedrā li, Eifeļ a – slavenā Parī zes torņ a autora – projektē to dzelzs mā ju, pilsē tas administrā cijas ē ku, Ikitosas krastmalu, vienas no daudzajā m Amazones atzaru krastiem. Ir pieminekļ i ievē rojamiem reģ iona mē riem. Ikitosas ielā s kā tarakā ni skraida neskaitā mi tuktuki - motocikli ar blakusvā ģ iem pasaž ieru pā rvadā š anai. Ekskursijas laikā mū s pavada mū su topoš ais gids Homē rs.
Beidzot aizvedam mantas uz Ikitosas ostu un iekā pjam laivā ar piekarinā mo motoru, kas darbojas kā upes tramvajs, un kopā ar vietē jiem dodamies lejup pa upi. Mē s kuģ ojam garā m Ikitosas ostai ar daudzā m barž ā m, kas pā rdod naftas produktus.
Pē c tam pā rejam uz Amazones labo apakš ē jo krastu un virzā mies pa to. Apmē ram pē c stundas mē s nolaiž amies uz salas kopā ar dzeramā ū dens un pā rtikas krā jumiem. Tā lā k ejam ar kanoe pa mež a izcirtumu dziļ i krastā uz savu dodž u.
Dodge - virkne bū diņ u, kas stā v uz pā ļ iem mež a un purvu vidū , savienotas ar tiltiem. Viss ir izgatavots no koka – Amazones dž ungļ os visizplatī tā kā bū vmateriā la. Katra bū da ir aptuveni 4x4 metrus liela, ar moskī tu tī kliem pa perimetra logiem, palmu lapiņ ā m un skā rda grē du. Katrai mā jiņ ai ir pievienotas ē rtī bas tualetes, izlietnes un duš as veidā . Ū dens, dabiski no Amazones un novadī ts tajā .
Dodž a dzī vī bas uzturē š anas sistē ma sastā v no torņ a ar Amazones ū dens tvertni un dī zeļ a ģ eneratoru, kas vakara stundā s dod gaismu un sū knē jot ū deni, kā arī elektrolī nijas uz stabiem, kas izceļ as no ū dens.
Komanda, kas mū s apkalpoja, sastā vē ja no 4 jauniem puiš iem, tostarp Homē rs - mū su pastā vī gais gids un pā rē jo vadī tā js, uzraugs, kurš vadī ja laivu ar piekaramo motoru, pavā rs un zē ns spā rnos. Homē rs runā ja angliski un apliecinā ja, ka zina vē l 3 valodas. Mē s viņ am iemā cī jā m krievu valodu 4 dienā s. Viņ š no mums uzzinā ja un iegaumē ja apmē ram 150 vā rdus. Homē rs zina arī savu izcilo vā rdabrā li no senā s Grieķ ijas un to, ka viņ š rakstī ja dzejoļ us Iliā da un Odisejs. Homē rs arī spē lē ģ itā ru un dzied daž as ļ oti jaukas peruā ņ u dziesmas, tostarp pasaulē slavenā ko Saimona un Garfunkela dziesmu kopš.60. gadiem.
Tiklī dz mē s uzkā pā m uz dodž as platformā m, mē s dzirdē jā m papagaiļ a sveicienus. Izrā dā s, te dzī voja vesela zvē rnī ca, tajā skaitā kaķ is, vista, pī les, gulbji, papagaiļ i, pē rtiķ i un sliņ ķ is. Un visi lā diņ i savā starpā .
Dabiski, ka katrs Amazones dž ungļ u apmeklē tā js pieprasa, lai viņ u apgā dā vismaz ar papagaiļ iem, pē rtiķ iem, krokodiliem un anakondu. Nekā meklē jot tos mež ā , daudz praktiskā k ir tos pabarot un turē t tieš i dodē .
Mū s te pabaroja ar zivī m un vistu, rotā jā m ar kartupeļ iem, rī siem un dā rzeņ iem un, protams, tē ju. kafija, augļ i. Ekskursijas programma ietvē ra makš ķ erē š anu, divu ciematu un divu pilsē tu apmeklē jumu, pastaigas lī dz Melnajai upei, rozā delfī niem un vietē jo brī vdabas zoodā rzu.
Divas reizes mē ģ inā jā m noķ ert piranju. Bet vai nu piederumi nav piemē roti, vai arī mū su makš ķ ernieki nav labi - mē s neko nenoķ ē rā m, izņ emot vā ju kodumu.
Divas reizes devā mies apskatī t rozā saldū dens delfī nus. Mē s redzē jā m, kā ū dens virpuļ oja ap laivu un viņ u mugurā m, dzirdē jā m, kā viņ i elpo vai runā . Tač u iespaidī gie lē cieni negaidī ja. Lai gan, kad mē s tikko kuģ ojā m uz dodž u no Ikitosas, uz bultas redzē jā m sā rtu delfī nu skeletus. Tač u mū su fotogrā fijas tajā brī dī tika aizsegtas un nekas netika uzņ emts.
Interesants ceļ ojums uz vietē jo zoodā rzu, kur ī stenī bā savvaļ ā tiek turē ti pē rtiķ i, skudrulā č i, mazie krokodili, sliņ ķ is un anakonda. Dabiski, ka viņ i ir ieē sti un uz mež u neiet.
Ir naivi domā t, ka Amazones dž ungļ os ir daudz brī vas zemes. Patiesī bā jau sen viss ir sadalī ts un sagrā bts. Amazones labais krasts ir augstā ks. Š eit, gar piekrasti, ir nelielas apmetnes un viesnī cas. Ir vietē jie betona ceļ i, pa kuriem brauc motocikli ar blakusvā ģ i. Sakari starp tiem pa upi notiek ar ā trumlaivā m. Ir skolas, slimnī cas, veikali, tirgi un pat sporta pilis, kur notiek daž i pasā kumi.
Kreisais krasts ir lē zens un noplū ž u laikā pastā vī gi applū st. Tač u arī pie mums visur ir ciemi vai vienkā rš i bū diņ as uz ķ ekatā m, aug banā nu vai kokospalmas, citroni un citi augļ i, no kuriem kā ds novā c raž u. Ekskursija uz melno upi ir orientē još a – tā patiesī bā atgā dina izcirtumu appludinā tā mež ā . Tajā paš ā laikā tiek uzminē ts piekraste, gar kuru atrodas bū das un mā jas uz pā ļ iem, ir arī cilvē ki, kas dodas savā s darī š anā s.
Ciematos parasti ir betona celiņ š virs plū du lī meņ a, kas izgatavots saskaņ ā ar gubernatora programmu, kā teica Homē rs. Ir arī plaš s laukums, kā jau lielajā s pilsē tā s, pa kura perimetru atrodas skola, bē rnudā rzs, slimnī ca, baznī ca, ū denstornis. Dzeramo ū deni iegū st no akas.
Pa taciņ u atrodas vairā ki desmiti bū diņ u, kas patiesī bā attē lo š ķ ū nī š us uz ķ ekatā m, pie kurā m staigā vistas un vistas, ir mazo š ķ irņ u kaķ i un suņ i. Nav centrā lā s elektrī bas padeves, lai gan pie daž ā m bū dā m ir redzami saules paneļ i, š ķ iet, televizoram. Tiem, kas ir bagā tā ki, bū dā ir dī zeļ ģ enerators un personī gā elektrī ba. Upe nā k tieš i pie ē kā m. Krastā atrodas motorlaivas un kanoe laivas - galvenais pā rvietoš anā s lī dzeklis starp ciemiem palu laikā , jo. jū s nevarat staigā t pa sausu zemi.
Redzē jā m, kā vietē jā s sievietes kolektī vi mazgā jas upē , iedziļ inoties tajā lī dz viduklim. Viņ i ir ģ ē rbuš ies zeķ biksē s, priekš ā ir plastmasas baseins, š ķ ietami ar ziepjū deni, lai izmazgā tu matus. Viss ir vienkā rš i, dabiski un tuvu.
Ciema centrā lais laukums tiek izmantots kā sporta laukums. Vakarā š eit futbolu spē lē vietē jie puiš i vecumā no 14-17 gadiem. Un jaunā kie puiš i - 10-12 gadus veci, staigā ar slingiem un š auj kokosriekstus palmu galotnē s. Meitenes, turot rokā s sliņ ķ i, piedā vā nobildē ties par 1 sā li vai konfekti. Vai arī iegā dā jieties kokosriekstu no tuvē jā s palmas. Vispā r š eit ir daudz bē rnu. Un tā ir garantija, ka dzī ve Amazones dž ungļ os turpinā sies vē l ilgi.
Mazpilsē tā s kreisajā , augstā kajā Amazones krastā ir akmens mā jas, parki ar smalki apgrieztiem kokiem, vietē jie motociklu ceļ i, kas ved uz piestā tnē m un, protams, tirgi, kur var iegā dā ties zivis, augļ us, saknes un drē bes. , un suvenī rus. .
Mū s ieinteresē ja krokodila gaļ a, un nopirkā m 1.5kg gabalu uz 8 zolē m. Mē s to iedevā m Homē ram, un mū su pavā rs no tā kaut ko pagatavoja mī klā . Lieliski ē dams ē diens ar ļ oti maigu garš u, kas atgā dina pī li vai putna un zivs krustojumu.
Un, protams, mē s nevarē jā m nenopeldē ties Amazonē . Lai to izdarī tu, Homē rs izvē lē jā s vietas lī č os ar cietu piekrasti, pretē jā gadī jumā straume varē ja aiznest peldē tā ju biezokņ os, no kurienes bū tu grū ti izkļ ū t.
Amazones ū dens ir duļ ķ ains un silts. Krokodili un piranjas mū s netraucē ja. Un mē s ar prieku plunč ā jā mies un peldē jā mies š ī s lielā kā s upes ū deņ os uz Zemes.
4 dienas Amazones dž ungļ os paskrē ja ā tri. Ļ oti priecā jamies, ka nedzī vojā m pieklā jī gā viesnī cā kreisajā krastā , bet gan bū dā s uz pā ļ iem. Mē s tikā m pē c iespē jas tuvā k vietē jo cilš u dzī ves apstā kļ iem un runā jā m ar papagaiļ iem, pē rtiķ iem un vietē jiem iedzī votā jiem. Sajutā m, ka pē rtiķ i mums garā ir daudz tuvā ki nekā ierastie mā jdzī vnieki – kaķ i un suņ i. Sajutā m, ka daba š eit ir ē rtā ka un cilvē kam lojā lā ka nekā citur.
Pē c ļ oti izzinoš as ekskursijas pa Amazones mež onī go dabu, ar kuģ ī ti atgriež amies Ikitosā un lidojam uz Limu, kur mums vē l bū s ekskursija uz prezidenta pili, brī vdienas pludmalē un lidojums mā jup uz Krieviju uz darba dienā m.