Tūre Romā vienmēr ir skaista (turpinājums). 2. daļa. Romiešu piedzīvojumi.

Ekskursija pa Romu vienmē r ir lieliska.
2. daļ a. Romieš u piedzī vojumi.
Piektā diena.
Rī ts Romā , kas var bū t skaistā ks! Neskatoties uz vē lo reģ istrē š anos viesnī cā , grupas vadī tā js, manuprā t, pieņ ē ma pareizo lē mumu - grupa pulcē jā s pulksten 9:00 (nu, viņ i nenā ca Romā gulē t). Pamodā mies agri, paē duš i brokastis viesnī cas restorā nā (jā saka, ka brokastis viesnī cā ir bufete, ļ oti labas) un bijā m gatavi iepazī t Romu. Lī dz pulciņ a pulcē š anai bija pagā jis vairā k nekā stunda, tā pē c nolē mā m izstaigā t dzī vojamo rajonu, kurā atradā s Idea Hotel, un apskatī t parasto mū sdienu romieš u dzī vi. Nejauš i tikā mies ar mū su grupas vadī tā ju Vladimiru. Viņ š tabakas veikalos meklē ja Metrobus biļ etes. Viņ š skaidroja, ka 50 cilvē ku grupa 10 minū š u braucienā pilsē tas autobusā pat teorē tiski nevarē tu nopirkt biļ etes no autobusa automā ta, un viņ š nevē las problē mas saviem tū ristiem. Mē s esam apvienojuš ies. Ieraugot strā dā još o biroju, nolē mā m pajautā t, kur var nopirkt biļ etes. Mums par prieku viņ i birojā runā ja angliski (gidi runā ja un mē s paš i redzē jā m, ka itā ļ i ļ oti nelabprā t mā cā s angļ u un citas valodas). Sapratusi, kā da ir problē ma, biroja ī paš niece nodroš inā ja viņ as automaš ī nu ar š oferi (pilnī gi bez maksas), un Vladimirs atrada meklē to netā lu no metro stacijas. Mē s ne reizi vien esam redzē juš i, ka itā ļ i, vismaz romieš i, ir ļ oti draudzī gi cilvē ki, vienmē r gatavi palī dzē t.
Noteiktajā laikā pulcē juš ies, grupa kopā devā s uz 250. autobusa pieturu. Katrā pieturā ir informatī va zī me ar autobusu kustī bas sarakstu. Parasti autobusu gaidī jā m kā das 10 minū tes (atgriež oties viesnī cā vakarā ap 20-00, autobusu gaidī jā m 30-35 minū tes). Pie stū res, ak, ne Barnaba, bet arī neslikts braucē js. Autobusi ir ē rti ar gaisa kondicionē tā ju, kas ir svarī gi vasarā . Š oferis nepā rdod biļ etes un nepaziņ o par pieturā m. Biļ eti var nopirkt autobusā , izmantojot automā ta pakalpojumus - kluss, bet ļ oti rupjš pā rdevē js - nedod sī knaudu, vienkā rš i piedod. Tā pē c obligā ti lī dzi jā bū t nelielai naudiņ ai, biļ etes cena 1.5 eiro. Biļ etes derī guma termiņ š ir 100 minū tes. Tas ir derī gs braucieniem ar metro un vē lā k, pā rsē ž oties autobusā . Autobusā ir vē l viens automā ts - kompostē tā js, bez kura biļ ete ir nederī ga, un braukš anas maksa tiek uzskatī ta par neapmaksā tu. Daž i tū risti bija viltī gi, bet es domā ju, ka "š ī spē le nav sveces vē rta". Izkā piet sestajā pieturā , tā s nosaukums sasaucas ar metro staciju "Santa Maria del Soccorco", 10-15 minū tes ceļ ā (atkarī bā no pieturu skaita). Nemē ģ iniet skaitī t pieturas - katrai pieturas nosaukumam marš rutā ir no 2 lī dz 6 pieturā m, autobuss neapstā jas katrā , tikai pē c pieprasī juma, tā pē c neaizmirstiet pacelt roku vai nospiest pogas, lai apturē tu autobuss. Visos autobusos ir (bet ne visos strā dā ) klusais informā cijas monitors, kas norā da marš rutu un pieturvietu nosaukumus. Ja ir grū ti orientē ties, var pajautā t š oferim, varbū t š o nepieņ em, bet pieteicā mies. Komunikā cija angļ u valodā ir bezjē dzī ga, tikai itā ļ u valodā .
Metro ir savi joki – vilcieni kursē daž ā dos marš rutos pa vienu un to paš u metro lī niju. Nokā pjot metro, jums jā zina sava marš ruta gala metro stacija. Metro jū s varat iegā dā ties biļ eti atpakaļ ceļ am ar metro-autobusu (tikai jums tā ir jā apstiprina tieš i pirms brauciena).
Tagad par ekskursijā m. Visas piedā vā tā s ekskursijas pa Romu var veikt neatkarī gi. Iznā k divreiz – trī s lē tā k. Bet - sezonā ir daudz tū ristu un, nepā rspī lē jot, negribas pusi dienas nostā vē t karstumā , un trī s dienu laiks Romas izpē tei ir smieklī gi ī ss. Tā pē c nolē mā m doties Romas apskates tū rē ar Kolizeja, foruma apmeklē jumu un ekskursiju uz Vatikā nu. Vatikā nā jau nedē ļ u tiek svinē ti reliģ iski svē tki. Piecas tuvē jā s metro stacijas ir slē gtas. Brauciet tikai ar autobusu. Tū ristiem vien ir ļ oti maz iespē ju iekļ ū t. Ekskursiju uz Neapoli uz visu dienu (tas ir ar mū su lē najiem š oferiem) nomainī jā m pret neatkarī gu apskates dienu.
Tā tad, 30 minū tes (10 pieturas) ar metro un esam Kolizejā . Tas atrodas iepretim metro izejai. Viņ a izskats ir iespaidī gs, emocijas pā rņ emtas. Ja ir kā ds, kas tevi turē s aiz rokas, aizver acis un izkā p no metro, atver!!!!!! !
Mē s tikā mies ar mū su gidu Elenu. Bruņ ojuš ies ar labu audiogidu ar ļ oti ē rtā m austiņ ā m, bez laika zaudē š anas sā kā m savu ekskursiju pa majestā tisko Kolizeju kilometru garā rindā . Jeļ ena lieliski vadī ja ekskursiju.
Izrā dā s, ka politiskā s aģ itā cijas norise iedzī votā ju vidū pagā tnē neatš ķ ī rā s no mū sdienā m. Iepriekš , lai nopelnī tu balsis, amatpersonas rī koja gladiatoru cī ņ as, aģ itē jot par sevi. Kolizeja ovā ls. Gladiatori reti cī nī jā s lī dz nā vei, un viņ i nekad nav cī nī juš ies ar dzī vniekiem. Gladiators ir augsti apmaksā ta profesija popularitā tes gadī jumā . Katrā lī menī bija veikali. Zem skatuves tika turē tas dekorā cijas un dzī voja iestudē jumos izmantotie dzī vnieki. Koncepcija, ka katrs lī menis maksā atš ķ irī gi, atgā dina paš reizē jo sistē mu teā tros. Apbrī nojuš i Kolizeju, devā mies uz Konstantī na arku.
Tad bija viens no romieš u forumiem, ieejas priekš ā visus uz 15 minū tē m aizturē ja slā pes, briesmī gs karstums un mitrums. Pā rbaudes sā kumā ir Tita arka, kas uzcelta par piemiņ u imperatora uzvarai pā r dumpī go Jeruzalemi. Caur kuru nav izgā jis neviens ebrejs, bet, kā zinā ms, nav tā da ebreja, kurš kaut ko nevarē tu izdarī t. Nakts aizsegā ar Romas varas iestā ž u atļ auju zem tā pagā ja Izraē las vē stnieks! Nē , vai tu dzirdē ji? Izeja no foruma uz Kapitolija kalnu, uz "Tē vzemes altā ra iekš ē jo pagalmu". Senlietas ir iespaidī gas. Mums tik tikko ir laiks filmē t un fotografē t.
Policijas kortež s. Delegā cija ieradā s. Piegā ju pie policista, acī mredzot ne parasta, ar lū gumu - foto ar meitu. Jā , kā da delegā cija - foto, jā lū dzu, un viss ar patiesu smaidu.
Pē c tam Venē cijas laukums un Tē vzemes altā ris, Musolī ni pils ar slaveno balkonu. Navonas laukums, Č etru upju strū klaka, Zinā š anu strū klaka. Uz Piazza della Rotonda atrodas Panteons - visu dievu templis, kurā ir apglabā ts Rafaē ls un pirmā Itā lijas karaļ a Viktora Emanuela II kaps, otrā Itā lijas karaļ a Umberto I kaps. Š eit atrodas viņ a sievas karalienes Margaritas kaps. Kupolā ir milzī gs caurums saules gaismai; templī nav cita apgaismojuma. “Gaismas stabs” izskatā s ī paš i iespaidī gi pusdienlaikā . Viss atrodas netā lu. Nā ciet un apskatiet, viss, izņ emot Kolizeju un forumu, ir bez maksas.
Pē c tam Trevi strū klaka Piazza di Spagna. Š eit ir 20 minū tes brī va laika. Bet ar to "hroniski" nepietiek. Nododam audiogidu, atdalā mies no grupas un paš i dodamies pastaigā .
Blakus strū klakai ir veikals, kur gatavo (var palū rē t) un pā rdod itā ļ u Gelatto! Izvē lamies, mū suprā t, optimā lā ko glā zi saldē jumam par 4 eiro. Tur novietotas č etras bumbiņ as, var izvē lē ties daž ā das š ķ irnes. Izmē ģ iniet jebkuru, viss ir ļ oti garš ī gs un neparasts. No karstuma slē pjamies veikalā , ē dam saldē jumu. Atrodam “apmeklē tā ju stū rī ti”, uz sienā m piestiprinā tā m salvetē m, tū ristu vē stī jumus tautieš iem. Nu ģ eogrā fija ļ oti plaš a, ir tikai ziņ a no Umkas no Antarktī das. Mē s cienā m tradī ciju un atstā jam savu vē stī jumu.
Apbraucam Trevi strū klaku, metot monē tas “lai atgrieztos”, un labajā pusē virzā mies uz Plaza Españ a. Mē s skatā mies uz strū klaku. Uzkā pjam pa slavenajā m kā pnē m un apbrī nojam majestā tisko milzī go Vatikā na Pē tera katedrā les kupolu. Dodamies uz Trinita dei Monti baznī cu.
Pē c nelielas atpū tas mē s pā rcē lā mies no Piazza Barberini puses. Laukumā apskatā m Triton strū klaku (pā rsteidzoš i ļ oti nekoptu) un Biš u strū klaku. Atklā jot apskates vietu dibinā š anas datumus, nenogurst prā tot, kā to varē tu saglabā t un sasniegt mū su dienā s. Strū klakā s un citos orientieros ir arī informā cija par dibinā tā jiem, daudzos gadī jumos tie bija pā vesti, kuri vē lē jā s atstā t piemiņ u paaudzē m.
Saule karsta, 31-33 grā di, katram tū ristam ir 0.33 vai 0.5 litru plastmasas pudele. par degvī nu. Romā no slā pē m nomirt nevar, gandrī z visas dzeramā s strū klakas, ja strū klaka ir nož ogota, tad no tā s nevar dzert. Ū deni savā kt termosos ir nepraktiski, tas uzzied 4-5 stundā s un ir galī gi nederī gs uzglabā š anai. Papildus strū klakā m ir daudz dzeramo avotu.
No Piazza Barberini dodamies pa č etru strū klaku ielu. Pa ceļ am neapstā jamies ieejot saldē juma veikalā , konstatē jam, ka š eit ir nedaudz lē tā k. Nonā cā m krustcelē s, kur katrā stū rī bija tā s paš as č etras strū klakas – gadalaiku alegorijas. Dzeram ū deni, nomazgā jam seju un nogriež amies pa kreisi uz Via Nazionale uz Piazza della Repubblica pusi. Pa ceļ am ir daudz vairā k skaistu skatu un neparastu strū klaku. Republikas laukuma laukumā viņ i neizturē ja un, sekojot citu tū ristu piemē ram, noguruš ā s kā jas nolaida strū klakā . Tas nav atļ auts, bet iestā des pieļ auj siltumu.
Atpū tuš ies, pē c piecā m minū tē m bijā m dzelzceļ a stacijā . Termini stacija. Nevarē jā m atturē ties no melnajiem tirgotā jiem laukumā pie stacijas nopirkt koferi un rokassomu. Kaulē ties, nelabprā t atlaiž , bū tiski atlaiž (č emodā ns iznā ca 22, rokassomiņ a 14 eiro). Mē s braucā m ar metro un pē c stundas bijā m viesnī cā .