Hāpsalu. Igaunija.

20 Septembris 2014 Ceļošanas laiks: no 12 Jūnijs 2014 ieslēgts 12 Jūnijs 2014
Reputācija: +7457.5
Pievienot kā draugu
Uzrakstīt vēstuli

"Mazā s Igaunijas pilsē tas ir mā jī gas un draudzī gas, " reiz atzī mē ja Sergejs Dovlatovs. Apmeklē jot Hā psalu, š im apgalvojumam ir viegli piekrist.

Š ajā mazpilsē tā pat pē c igauņ u standartiem pā rsteidzoš i savijas zviedru arhitektū ra, krievu burž uā zija un igauņ u sentimentalitā te. Š auras ieliņ as ar zemā m daudzkrā sainā m mā jā m, š ķ iet, ir nolaiduš ā s no bē rnu grā matu lappusē m. Nav pā rsteidzoš i, ka Hā psalu audzinā ja un audzinā ja tā du talantu kā zviedru rakstnieces Astrī das Lindgrē nas iemī ļ otā ilustratore Ilona Viklenda. Tieš i pateicoties Ilonai, kura bē rnī bu pavadī jusi gleznainajā s Hā psalu ielā s, visa pasaule zinā ja, kā izskatā s uz jumta dzī vojoš ais Karlsons : ) No Hā psalu iedvesmoja ne tikai mā ksliniekus, bet arī mū ziķ us. Pjotrs Iļ jič s Č aikovskis pat veltī ja klavierskaņ darbu savai iecienī tajai atpū tas vietai, ko viņ š nosauca par "Gapsalas atmiņ ā m".


Hā psalu rotā jums, tā s simbols un galvenā atrakcija ir Bī skapa pils, ko 13. gadsimtā dibinā ja Zobenu ordenis. Pils celtniecī ba, kas deva pilsē tai dzī vī bu, ilga ilgus 300 gadus, lī dz Pē teris Lielais Ziemeļ u kara laikā no zviedriem ieguva toreizē jo Gapsalu, ietaisot pā ris iespaidī gus robus masī vajā pils aizsargmū rī . Bī skapu apmetne.

Neskatoties uz lielo vecumu un nemierī go "jaunī bu", Bī skapa pils ir ļ oti pieklā jī gi saglabā jusies. Pils teritorijā atrodas skaists parks ar rotaļ u laukumu "bruņ inieka stilā ", ir estrā de un sava veida "auditorija" brī vā dabā . Ieeja pils telpā s ir apmaksā ta - 3 eiro, un pastaigā ties pa parku un rotaļ u laukumu var bez maksas. Katru gadu Hā psalas pilī notiek festivā ls "Baltā dā ma", kas nosaukts tā s meitenes vā rdā , kura, kā vē sta vietē jā leģ enda, par savu mī lestī bu samaksā jusi ar savu dzī vī bu, dzī va iemū rē ta pils mū rī . Lī dz š im viņ as nemierī gā dvē sele klī st pa drupā m, meklē jot mī ļ oto. . . Acī mredzot siltajā s augusta dienā s spokam ir "saasinā juma periodi", un viņ š iziet "skatī ties cilvē kus un parā dī t sevi" - tad skatī tā ji. ierodas Hā psalu – tū risti, kuri cer atjaunotā s baznī cas logā ieraudzī t "Balto dā mu". Nu, tiem, kas to nepamana, nevajag sarū gtinā t – viņ iem viss populā rā veidā tiks izstā stī ts un parā dī ts ar krā š ņ a teā tra izrā des palī dzī bu.

Hā psalu ir pazī stama arī ar savā m ā rstnieciskajā m dū ņ ā m. Ir pat tā sauktā "Ā frikas pludmale", pa kuru staigā ja no galvas lī dz kā jā m izsmē rē ti dubļ u vannu cienī tā ji, uz brī di pazaudē juš i acij pazī stamo ziemeļ eiropieš u izskatu : ) Acī mredzot maigais piejū ras klimats, mierī gā daba, Rietumeiropas arhitektū ra piesaistī ja Krievijas aristokrā tijas uzmanī bu, pā rvē rš ot Hā psalu par Krievijas impē rijas populā rā ko kū rortu 19. gadsimta beigā s. Atpū ta š eit tolaik bija tikpat prestiž a kā tagad, piemē ram, Latvijas Jū rmalā . 1905. gadā š eit tika ievilkta ī paš a dzelzceļ a lī nija un uzcelts "Imperatoriskais paviljons", lai uzņ emtu karalisko ģ imeni.

Ir pagā juš i tie laiki, kad spož a publika garš oja š okolā di, iespaidī gi staigā jot pa promenā di. Vasaras estrā de ir tukš a, un pie elegantajiem galdiņ iem zem cirsts Kū rsā la jumta ir daudz brī vas vietas, un dzelzceļ š tika pilnī bā likvidē ts "kā nevajadzī gs" 21. gadsimta sā kumā . Tač u, neskatoties uz mū su laika skumjā m zī mē m, vecais labais Hā pasalu savus viesus "karaliski" sveica vē l š odien: bijuš ā s dzelzceļ a stacijas elegantajā ē kā atrodas autoosta, te darbojas arī dzelzceļ a muzejs. Tā pē c tie, kas vē las, ierodoties Hā psalu, var staigā t pa peronu kā karaliskā s ģ imenes locekļ i, neskatoties uz to, ka viņ i š eit ieradā s ar autobusu. Ceļ ojums uz Hā psalu ienesī s patī kamu daž ā dī bu jū su Tallinas brī vdienā m: pludmales, muzeji, kafejnī cas, gleznainā s ielas neatstā s vienaldzī gus pieauguš os, bet bē rnus noteikti iepriecinā s Ilonas Brī numzeme (Ilon Wikland House-Museum) un rotaļ u laukums pie pilsē tas. sienas pils.


Ceļ š no Tallinas lī dz Hā psalu aizņ ems pusotru stundu, autobusa biļ etes izmaksas svā rstā s no 7.5 lī dz 8.5 eiro (atkarī bā no pā rvadā tā ja), ar detalizē tu grafiku un biļ eš u cenā m var iepazī ties mā jaslapā http://www. . tpilet. ee (ir krievu valodas izvē lne). Biļ etes var iegā dā ties gan autoostas kasē , gan pie vadī tā ja, iekā pjot autobusā , kā arī iegā dā ties biļ eti internetā iepriekš norā dī tajā mā jaslapā .

Novē lu visiem patī kamus ceļ ojumus un spilgtus iespaidus!

Tulkots automātiski no krievu valodas. Skatīt oriģinālu
Lai stāstam pievienotu vai noņemtu fotoattēlus, dodieties uz šī stāsta albums
Бывший ж/д вокзал. Нынче автовокзал и железнодорожный музей.
 Бывший ж/д вокзал Хаапсалу. Платформа.
 Экспонат ж/д музея.
 Экспонаты ж/д музея.
 Улочки Хаапсалу.
 Горожане.
 Местная гимназия.
 Улочки Хаапсалу.
Чей-то дворик с гостевым домиком.
 В Хапсалу есть не только море, но и озеро :)
 В этом доме родился Александр Горчаков -  последний канцлер Российской империи.
 Улочки Хаапсалу.
 Улочки Хаапсалу.
 Старая аптека
 Городская ратуша.
 Улочки Хаапсалу. Справа находится дом-музей Илон Викланд.
 Церковь Иоанна
 Возможно, хаапсальские лебеди вдохновили Чайковского на создание
 Променад и павильон, в котором можно посмотреть насколько высоко поднималась вода в хаапсальском заливе. Последнее крупнейшее наводнение произошло в 2009 году. Вода поднялась на 1.5 метра!
 Лодочная станция. Можно прокатиться на лодочке по заливу.
 Белый медведь на льдине - одна из местных достопримечательностей, но никто не знает по какому поводу он там находится:)
 Променад.
 Променад.
 Курзал.
Улочки Хаапсалу.
  Улочки Хаапсалу.
  Улочки Хаапсалу.
 Улочки Хаапсалу.
  Улочки Хаапсалу.
  Замок Хаапсалу.
Замок Хаапсалу. Детская площадка. Голубая дорожка имитирует ров с водой.
  Замок Хаапсалу.
 Замок Хаапсалу.
Дом-башня. И во время
  Улочки Хаапсалу.
 Хаапсалу - город-побратим украинской Умани.
Līdzīgi stāsti
аватар sigur62
sigur62

Skaistas bildes, jauks stāsts, paldies.
Sen neesmu bijis Igaunijā, jābrauc ziemā vai pavasarī.

Sun, 21 Sep 2014, 06:29
аватар LaFifa
LaFifa

Labāk "braukt" ziemā vai vasarā. Pavasarī tur ir blāvi pelēks: koki kaili, vējš auksts, lietus, slapjš.

Sun, 21 Sep 2014, 14:01
аватар staruha_izergil
staruha_izergil

Un kā jūra ļauj peldēties? Tu domā līci?

Sun, 21 Sep 2014, 14:12
аватар LaFifa
LaFifa

staruha_izergil, saka, ka atļauj... Bet mēs neriskējām :)))

Sun, 21 Sep 2014, 18:43
iemiesojums