SARANSK - nepazīstams vecs paziņa. 4. daļa. Par baznīcām

Turpinā š u savu stā stu par pā rmaiņ ā m Saranskas pilsē tā , kas notikuš as pē dē jo divdesmit gadu laikā . Pirmajā daļ ā mē s pastaigā jā mies pa Mordovijas galvaspilsē tas centru, otrajā daļ ā mazliet ielā dē ts ar manā m atmiņ ā m, un treš ajā uzzinā jā m, ka Saranskā nav tikai Pasaules kausa izcī ņ ai bū vē ts stadions.
Un š ajā mana stā sta daļ ā , kā jau ī stam tū ristam pienā kas, mē s apskatī sim slavenā kos un nozī mī gā kos pilsē tas tempļ us un baznī cas. Es gribu atzī mē t, ka š is apskats nav par reliģ iju, bet gan par ē kā m. Vē sturiski tā ir noticis, ka dominē pareizticī gā kristietī ba, lai gan Saranskā lī dzā s dzī vo mierā un saticī bā daž ā du ticī bu cilvē ki.
Kad vē l tikai domā ju par savu izlasi par Saransku, likā s, ka nav ko rā dī t, izņ emot moderno ē ku stikla fasā des. Bet nē , ir saglabā jies nedaudz vē stures, pilsē tā ir senlietas, kas samē rojamas ar paš as pilsē tas vecumu - Saranskas dibinā š anas gads - 1641. Domā t, ka pilsē tā ir palicis maz vē sturisku ē ku - š is ir padomju vadī bas vandā ļ u darbī bu rezultā ts - nav gluž i taisnī ba. Faktiski Saranska vienmē r ir bijusi pā rsvarā koka pilsē ta, parasti baznī cas un tempļ i tika celti no akmens, daž i no tiem ir saglabā juš ies lī dz mū sdienā m. Un 19. gadsimtā pilsē tā izcē lā s uzreiz vairā ki š ausmī gi ugunsgrē ki, kas iznī cinā ja vē sturiskā s ē kas. Daž as ķ ieģ eļ u ē kas, kas celtas jau 19. gadsimta beigā s - 20. gadsimta sā kumā , joprojā m kalpo pilsē tai, spilgts piemē rs tam, piemē ram, pilsē tas administrā cijas ē ka.
Pirms 1917. gada Lielā s Oktobra revolū cijas Saranskā , tā pat kā jebkurā citā Krievijas impē rijas pilsē tā un pilsē tiņ ā , bija milzī gs skaits baznī cu un klosteru. Interneta mež onī atradu tā du fotogrā fiju, skatu no Puš kina parka (gads nezinā ms, autors Jegunovs)
Mū su pastaigas paš ā sā kumā mē s izstaigā jā m š ī s vietas, mē ģ inā sim atrast orientā ciju:
1. Pē tera un Pā vila klosteris XVIII gs. , zvanu tornis 52 m. , tā vietā daļ ē ji jauna Uš akovska katedrā le.
2. Kristus dzimš anas baznī ca, 19. gs. sā kums, tā s vietā Republikas nams.
3. Spassky katedrā le, tā s vietā - piemineklis Ļ eņ inam.
4. Strū klakas nolaiš anā s
Padomju laikā , kā mē s visi zinā m, lielā kā daļ a reliģ isko ē ku tika iznī cinā tas, labā kajā gadī jumā pā rveidotas par noliktavu. Labi vai slikti, bet tieš i tā pē c, ka baznī cu un tempļ u ē kas tika kaut kā izmantotas, mē s tagad varam tā s apsvē rt. Pagā juš ā gadsimta 90. gados sā kā s aktī va Krievijas pareizticī gā s baznī cas (ROC) atdzimš ana, veidoš anā s un attī stī ba, un Saranskā viņ i sā ka atjaunot saglabā juš ā s baznī cas ē kas un sā ka bū vē t jaunas.
Fjodora Uš akova katedrā le ir mū sdienu Saranskas vizī tkarte
Admirā lis Fjodors Uš akovs tika kanonizē ts 2001. gadā , bet 2002. gadā viņ š tika ievē lē ts par Mordovijas patronu. Viņ am par godu tajā paš ā gadā tika nodibinā ts templis. Bū vniecī ba tika pabeigta 2006. gadā .
Ar savu spož umu un krā š ņ umu Uš akovska baznī ca it kā pareizi aizē noja. . . savu priekš teci, iespē jams, senā ku biedru -Sv. Jā ņ a evaņ ģ ē lista baznī cu, kas lī dz 2006. gadam bija katedrā le. Saranskas baznī ca.
Š ī baznī ca atrodas burtiski daž u soļ u attā lumā tuvē jā Demokrā tu ielā . Jā ņ a evaņ ģ ē lista baznī cas ē ka ir vecā kā saglabā jusies ē ka pilsē tā - celš anas gads bija 1693. Turklā t tā padomju vē stures periodā palika vienī gā funkcionē još ā baznī ca pilsē tā .
Š is ir 2000. gadu sā kums. Centrā ir Sv. Jā ņ a evaņ ģ ē lista baznī ca, labajā pusē balta ē ka - tipogrā fija, pa kreisi - leģ endā rā pilsē tas fotostudijai "Smaids"
Un 2019. gada janvā rī š ī s vietas jau izskatā s š ā di. Tipogrā fijas ē ka tika pā rveidota par tirdzniecī bas centru "RIO", bet "Smile" vietā banka
Vispā r jau kopš padomju laikiem š is rajons klusī bā tiek saukts par "Kristus klē pī ". Rajonā dzī voja (un dzī vo) tā laika partiju vadī tā ji, mū su laika funkcionā ri, un tā , visā das izcilas personī bas - pats centrs, tuvu darba vietā m, klusa vieta....Nu Dievs ir blakus, ja kas. . .
Puš kina parka nomalē atrodas Vissvē tā kā s Jaunavas Marijas debesī s uzņ emš anas baznī ca, kas celta 1734. gadā
Patiesī bā tur bija divu Debesbraukš anas un Nikoļ ska dievnamu komplekss ar kopī gu zvanu torni. Pagā juš ā gadsimta 30. gados Debesbraukš anas baznī ca tika nojaukta, un Nikolskaya tika izmantota kā atskurbš anas stacija, policijas pikets, reto grā matu muzejs un PKiO nosauktā saimniecī bas telpa. A. S. Puš kins. 90. gados ē ka tika atgriezta Krievijas pareizticī go baznī cai, atjaunota un iedegta Vissvē tā kā s Jaunavas Marijas debesī s uzņ emš anas svē tkos.
Salī dzinoš i tuvu š ai baznī cai, netā lu no Batevgradas tilta, atrodas vē l viena atjaunota baznī ca -Jā ņ a Kristī tā ja piedzimš anas baznī ca (1800), ē ka tika izmantota kā maizes ceptuve, tagad atrodas Saranskas garī gā skola. atrodas š eit.
Arī netā lu no PKiO im. A. S. Puš kina, tikai otrā pusē , Moskovskas ielā , atrodas manis pieminē tā ē kaTrī s svē to baznī ca (1765) stā sta treš ajā muzeja-teā tra daļ ā . Š ī s ē kas izpē te, tā teikt, bija veiksmī gā ka - 1935. gadā š eit apmetā s novadpē tniecī bas muzejs, kas pastā vē ja lī dz 2017. gadam. Lai gan lē mums par baznī cas ē kas atdoš anu pieņ emts jau vairā kus gadus, uz kupoliem krustu nav. vē l. Jau bijuš ais novadpē tniecī bas muzejs un joprojā m bijusī Trī s hierarhu baznī ca
Starp dzī vojamajā m ē kā m Volodarsky un Hmelnitsky ielu krustojumā , jā , tieš i tā , it kā pasargā ta no pilsē tas centrā lo ielu burzmas, slē pā s Dzī vī bas dā vā još ā s Trī svienī bas baznī ca.
Š ī tempļ u kompleksa pirmā s ē kas datē tas ar 1700. gadu. Tieš i š ajā templī.1887. gadā tika atvē rta pirmā draudzes skola Saranskā . Padomju laikos ē ka tika izmantota kā galdniecī bas darbnī ca, Lielā Tē vijas kara laikā tika organizē ta protezē š anas un ortopē dijas darbnī ca, kas š eit darbojā s lī dz pagā juš ā gadsimta 90. gadiem.
Kad braucat no Saranskas centra uz Khimmash dzī vojamo rajonu, jū s uzreiz pievē rš at uzmanī bu ļ oti skaistai baznī cai, kas acī mredzami nav moderna, bet to ieskauj modernas dzī vojamā s ē kas.
Sv. Nikolaja baznī ca (1906), š ajā ē kā atradā s noliktavas ar darbnī cā m, vē lā k kultū ras nodaļ a.
Saranskā ir parā dī juš ā s daudzas jaunas baznī cas un kaplič as, droš i vien katrai lielai iestā dei ir sava – sava: Iekš lietu ministrijai, piemē ram, Jura Uzvarē tā ja kapela,
Slimnī cā s ir pat studentu. . . Nav vē rts tos visus uzskaitī t un aprakstī t. Bet es jums parā dī š u pā ris "jaunos". Š obrī d š ie tempļ i nav tikai baznī cas pasā kumu norises vieta, bet ir kļ uvuš i par ī stu rotā jumu visparastā kajā m pilsē tas teritorijā m.
Kirila un Metodija baznī ca (2015) pilsē tas dienvidrietumu rajonā
Kazaņ as Dievmā tes templis (2011) Svetotekhstroy
Ziemas versija
Š ī s baznī cas tika uzceltas pē c rajonu vispā rē jā arhitektoniskā izskata veidoš anā s. Manuprā t, viss ir ļ oti labi izstrā dā ts un ierakstī ts. Piemē ram, š ā di izskatī jā s Svetotehstrojs bez tempļ a 20. un 21. gadsimta mijā (foto no interneta)
Un š eit ir mū sdienī gi skati (foto no interneta)
Š eit mē s paņ emam vē l vienu pā rtraukumu. Ja interese vē l nav zudusi, tad nedaudz vē lā k dosimies uz pilnī gi netū ristiskā m vietā m.
SARANSK ir nepazī stams vecs paziņ a. 5. daļ a. Pasaules
Š ī s kolekcijas iepriekš ē jā s nodaļ as
SARANSK ir nepazī stams vecs paziņ a. 1. daļ a. Ievada priekš puse
SARANSK ir nepazī stams vecs paziņ a. 2. daļ a. Nostaļ ģ iska
SARANSK ir nepazī stams vecs paziņ a. 3. daļ a. Muzejs un teā tris