Monsant. Pasaku akmens ciemats

26 Septembris 2016 Ceļošanas laiks: no 18 Septembris 2016 ieslēgts 20 Septembris 2016
Reputācija: +3121
Pievienot kā draugu
Uzrakstīt vēstuli

Es nolē mu uzrakstī t atseviš ķ u stā stu par vienu Portugā les pilsē tu, kura, visticamā k, lī dz pat mū sdienā m jums nebija zinā ma.

Iesaku vispirms apskatī t fotoattē lus un pē c tam sā kt lasī t. Monsanto ir pilsē ta, kurai š ogad izvē lē jos Portugā li. Es grasī jos apmeklē t š o valsti ilgu laiku, varē tu teikt, es sapņ oju par Portugā li. Okeā ns, jū ra. . . bet nē , okeā na produkti, milzī gas pilis un klosteri, flī ž u mā jas. . . esmu azulejo fane, man ir lī dzī ga stila virtuve un es centos to padarī t arvien lī dzī gā ku Portugā ļ u valodā : zilas azulejo flī zes, zivis, keramika, viss ir tik sniegbalts. . . Es sapņ oju, sapņ oju un sapņ oju vē l desmit gadus, ja pavasarī nebū tu atradusi ziņ as par Monsantou internetā ! Tas bija burvju pendelis, kas lika manam draugam krasi mainī t savus plā nus.

Atcē lā m pagā juš ajā gadā plā noto ceļ a braucienu uz Rumā niju un sā kā m meklē t lidojumus uz Portugā li. Bet atpakaļ pie Monsant.


Š ī ir unikā la vieta! Š ī ir vieta, kur es personī gi varu dzī vot nedē ļ as (galu galā , ne pastā vī gi), un man nebū s garlaicī gi.

Monsanto ciems atrodas valsts iekš ienē , netā lu no Spā nijas robež as, lielā ielejā starp maziem kalniem, drī zā k pakalniem. Precī zā k, Idanha-a-Nova paš valdī bā , Kastelo Branko apgabalā , Portugā les centrā lajā reģ ionā , 277 kilometrus uz ziemeļ austrumiem no Lisabonas un 306 kilometrus uz dienvidiem no Porto.

Ciemats atrodas tā da paš a nosaukuma kalna (granī ta klints) nogā zē , un nosaukums tiek tulkots kā "Svē tais kalns" (Mons Sanctus). Apmē ram 800 m augstais Mons Sanctus kalns ir nokaisī ts ar milzī giem apaļ iem laukakmeņ iem, kuru ir tū kstoš iem. Un tieš i starp š iem laukakmeņ iem veca ciema ielas vijas kā č ū skas. Ciemats dibinā ts 12. gadsimtā .

Iedzī votā ji nolē ma lielos laukakmeņ us neaiztikt, bet veidot telpu starp tiem, zem tiem, virs tiem, izmantojot akmeņ us kā sienas, jumtus, pamatus un galveno bū vmateriā lu. Attī stī bas rezultā tā atklā jā s unikā ls dabisko klinš u veidojumu un cilvē ka roku darinā jumu smalkums, kā saka vietē jie iedzī votā ji: “Monsanto nekad nevar zinā t, kur beidzas akmens un sā kas mā ja”. Tas nav ī paš i mainī jies simtiem gadu. Lielā kā daļ a mā ju celtas viduslaikos, tā s iekš ā pā rbū vē tas, veikti daž i papildinā jumi, piebū ves, bet lielā kā daļ a ē ku celtas ar to cilvē ku rokā m, kuri š eit dzī voja pirms daudziem gadsimtiem. Daudzas Monsanto mā jas ir uzbū vē tas tā , ka laukakmens ir daļ a no mā jas: kā dam mā jā akmens ir viena vai divas sienas, kā dam tas ir jumts, kā dam mā ja ir uzcelta uz laukakmens, jo kā ds tas ir blakus mā jai. Ir daudz iespē ju.

Ir viena mā ja, kurā , š ķ iet, no augš as ir nokritis milzī gs akmens un atrodas mā jas centrā !


Ciematā ir viesnī cas un viesu mā jas ar tā diem akmeņ iem iekš ā , mē s arī izvē lē jā mies tik autentisku mā ju savai atpū tai. Tagad ir diezgan daudz lī dzī gu mā jokļ u ī rē š anai, bet pat pirms 5-7 gadiem, lasī ju, nebija kur palikt pa nakti. Mā jas izskatā s pasakaini, tik mī ļ as, mazas, biež i grezni ar ziediem rotā tas, jumti dakstiņ i, arī iekš puse ī paš a: sī ki logi, akmens sienas, laukakmeņ u daļ as, izš ū tas gleznas, vietē jā keramika un arī vietē jā s lupatu lelles ( matrafonas).

Biež i tiek minē ts, ka 1938. gadā Monsanto saņ ē ma titulu "Portugā les portugā lā kais ciems". Un š ī titula simbols ir sudraba gailis uz pulksteņ a torņ a, kas redzams no tā lienes pie ieejas ciematā .

Izrā dā s, Monsanto bija vienī gā apdzī votā vieta rajonā , kas, neskatoties uz vairā kkā rtē jiem franč u mē ģ inā jumiem to iekarot, atvairī ja neskaitā mus uzbrukumus, izturē ja ilgus aplenkumus un palika portugā le. Tā pē c Monsanto ir “portugā lā kais ciems Portugā lē ”.

Ciemats nav ī paš i liels, tagad tajā dzī vo mazā k nekā tū kstotis cilvē ku, galvenokā rt vecā ka gadagā juma cilvē ki. Š eit nav bē rnu un jaunieš u. Jaunie augi ir tikai tū risti un celtnieki. Ievē rojā m, ka š obrī d notiek daudz remontdarbu. Tū ristu ciematā nav daudz, pā rsvarā tie ir “vienas dienas tū risti”. Viņ i nā k, skrien cauri pilsē tai un atpakaļ . Tikai neliela daļ a tū ristu š eit uzturas 1-2 naktis. Lielā kajai daļ ai cilvē ku pietiek ar 1 dienu. Bet es joprojā m ieteiktu 2-3 dienas. Š eit, š ķ iet, ir restorā ns, un ne viens, kafejnī ca, ir pā rtikas veikals.

Bet mē s nekad neredzē jā m suvenī rus, ko solī ja visi raksti, izņ emot vecmā miņ u, kas pā rdeva vietē jā s lelles no lupatā m.

Uz ciematu ir tikai viens ceļ š , tas ir diezgan stā vs. Tū ristiem jau no paš iem ciemata pirmsā kumiem ir izveidotas vairā kas autostā vvietas, un lī dz augstā kajam mā ju lī menim nekā di nevar tikt, tikai ar kā jā m jā kā pj pa stā vā m kā pnē m. Ielas š auras, bet droš as, ir margas, pa nakti viss ciems ir pilnī bā izgaismots. Gaismas ir daudz, un tā s darbojas vismaz lī dz diviem naktī . Visā ciematā ir izvietoti informatī vie stendi par katru kaut nedaudz nozī mī gu mā ju, ielu vai strū klaku. Ir daudz iezī mē tu taku, marš rutu gan paš ā ciematā , gan apkā rtnē . Dabas, klusuma, pā rgā jienu cienī tā ji š eit ir tikai paradī ze. Man personī gi arī bija unikā li, ka pilsē tiņ ā bez skaistā m un koptā m mā jā m ir arī pavisam “mež onī gas”, pamestas mā jas.


Papildus paš am ciematam, kuru var izstaigā t 5 stundu laikā augš up un lejup, ir arī Templieš u pils drupas. Kalna galā tas atrodas, ir divas takas, abas stā vas. Viena taka caur galveno ieeju ir ī sā ka. Un otrs, “no pagalma”, tā teikt, ir garā ks, bet ļ oti gleznains. Un es to joprojā m nesauktu par pilsdrupā m. Fakts ir tā ds, ka pils nebija slikti saglabā jusies, š ķ iet, ka tā pat pā rcieta restaurā ciju 20. gadsimta sā kumā un pati par sevi ir liela. Tas ir, tā s nav drupas, kuras var apskatī t stundā , š ī ir laba pastaiga vairā kas stundas. Protams, ja mē s runā jam par cilvē ku, kurš mī l pilis. Ir ko redzē t, atkal informā cijas stendi visur. Pils teritorijā redzamais: vairā ki torņ i, baznī ca, veca kapsē ta ar akmens kapiem (es teiktu, akmens zā rki), arka, aka.

Pils pagalmā bija uzstā dī ti soliņ i un galdi tū ristiem, tač u daudz patī kamā k ir atrasties uz paš a cietokš ņ a sienas un skatī ties uz Monsantu vai kalniem tā lumā . Cietokš ņ a siena plata, 1-1.5 m plata, bez ž oga, pa to var staigā t. Skati ir krā š ņ i. Ī paš i saulriets un saullē kts, pā rbaudī ts! Es nezinu daudz par lielisko pils vē sturi, bet es izraku tik smieklī gu stā stu tī klā : karalis Afonso Henriques 1165. gadā iekaroja Monsantu no mauriem un nodroš inā ja to templieš iem pils celtniecī bai. Pils tika aktī vi izmantota nā kamo astoņ simt gadu laikā , jo bija daudz mednieku, kas to iekaroja, tač u Monsanto visu laiku parā dī ja sevi kā cietu riekstu. Tas turpinā jā s, lī dz cietokš ņ a aizsardzī ba pati nosē dā s gaisā , nejauš i uzspridzinot pulvera ž urnā lu.

Pils tika nedaudz nopostī ta, bet turpmā k tā s remontā neviens neiesaistī jā s, tā pē c tagadē jā ir kristā ldzidra vē sture, kā saka, lī dz pē dē jam akmenim. Labi, ka salū ts notika miera laikā , citā di pilsē tniekiem bū tu bijis grū ti. Starp citu, par karu Monsanto ir interesanta leģ enda, kas saistī ta ar nozī mī gā kajiem vietē jiem svē tkiem. Tur pagā ja gads (vē sturnieki joprojā m ir neizpratnē , kā.2. gs. p. m. ē . ), pē c 7 gadus ilga romieš u aplenkuma pilī vispā r nebija palicis pā ri, izņ emot vienu govi un graudu maisu. Aplenktais skumji paskatī jā s uz govi, jo saprata, ka š is pē dē jais lops uz ī su brī di aizkavē s savu nā ves stundu. Un tad kā dai bezvā rda sievietei ieš ā vā s galvā interesanta doma - ja tu parā dī si ienaidniekam, ka viņ iem ir kaudzes barī bas?

Pilsē tnieki pē c apspriedes nolē ma š ā di rī koties, jo govs uzlikš ana uz gaļ as un graudu uzlikš ana uz kū kā m vispā r neko neatrisinā ja - tas joprojā m ir š ķ ē ps. Tā govs tika pabarota ar graudiem un ar jautru dū koņ u tika uzmesta ienaidniekam uz galvā m. Romieš i, kas bija traki, apskatī ja atnā kuš o artiodaktilu, ī paš i tā aizbā zto vē deru, un nolē ma, ka nav jē gas turpinā t blokā di, jo, ja pē c septiņ u gadu izolā cijas Monsantā pat govis gandrī z pā rsprā gtu, tad š ī aplenkums nekad nebeigtos. Karaspē ks atkā pā s, Monsanto tika izglā bts. Domā jams, ka manipulā cijas ar govi notikuš as 3. maijā , š ajā dienā tiek svinē ta “Svē tā Krusta diena”. Svinī gs gā jiens, tē rpies svē tku tautastē rpos, dodas uz pili, nesot ar ziediem rotā tus mā la podus, kas simbolizē govi.


Pē c visiem rituā liem, tā pat kā pirms daž iem gadiem, govs, tas ir, pods mū sdienu versijā , lido no pils mū ra uz zemi. Starp citu, gandrī z visi mā jokļ i "maijā " vairs nav pieejami rezervē š anai. Acī mredzot š ie svē tki ir populā rs pasā kums.

Ir arī vē rts atzī mē t, ka daž us desmitus kilometru attā lumā no Monsanto ir ko redzē t. Daudzas pilis un klosteri, nedaudz lī dzī gi kalnu ciemati (piemē ram, Marvao), netā lu no Serra da Estrela nacionā lā parka un tā da paš a nosaukuma kalnu grē da ar kontinentā lā s Portugā les augstā ko virsotni Torre (1993m), milzī gs korķ ozols plantā cijas, Tež u upe lī kumo (spā ņ u valodā Tajo). Š is reģ ions nav ī paš i iecienī ts tū ristu vidū , bet patiesī bā tieš i š ā dā s vietā s var redzē t ī sto Portugā li.

Tulkots automātiski no krievu valodas. Skatīt oriģinālu
Lai stāstam pievienotu vai noņemtu fotoattēlus, dodieties uz šī stāsta albums
Монсанту. Общий вид
Монсанту. Общий вид
Līdzīgi stāsti
komentāri (11) Atstājiet savu komentāru
iemiesojums