Bazilika bazilikā ir viduslaiku templis
Hersonesas teritorijā, seno grieķu dibinātās pilsētas Krimas dienvidrietumu krastā (šobrīd atrodas Nacionālais muzejrezervāts "Chersonesos Tauride". Savu nosaukumu templis ieguvis tādēļ, ka vienuviet tika uzcelti divi tempļi – otrs celts uz pirmā tā fragmenta drupām.
Pirmais templis (“lielā balizika”) tika uzcelts 6. gadsimtā, ap Bizantijas imperatora Justiniāna I valdīšanas laiku. Bazilikai bija trīs navas. Bazilikas grīda bija pilnībā noklāta ar mozaīkām. Visās telpās mozaīkas rakstam bija sava raksturīga iezīme. Mozaīkā narteksā un sānu eju austrumu saimniecības ēkās bija attēloti krustojoši sarkani apļi uz balta fona. Vidējā navā mozaīkas veidoja no ģeometriskām līnijām un figūrām, kā arī kristiešu simboliem: cantharos (bļodas - kopības simbols) un putniem (dvēseles simbols), fontā bija mozaīkas pāva attēls. (augšāmcelšanās simbols), kas izgatavots no marmora, daudzkrāsaina kaļķakmens un tumši zaļas smaltas. Pāvs bija attēlots priekšā un ar vaļīgu asti, un abās tā pusēs bija mozaīkas baložu attēli (svētā gara simbols), kas ieskauti apaļos medaljonos. Fontā varēja iekļūt pa garu un šauru gaiteni, kas piekļāvās ziemeļu navai. Mozaīkas zīmējumos bija arī citi simboli - rombs ar uzvilktiem gredzeniem (mūžības simbols), enkurs (cerības simbols) u.c.. Pirms ieiešanas centrālajā zālē uz grīdas bija uzraksts grieķu valodā. "Katra elpa lai slavē To Kungu." Tempļa kolonnas bija izgatavotas no marmora un svēra aptuveni 350 kilogramus. Viņi bija izgrebuši krustus.
Lielā bazilika tika iznīcināta. 10. gadsimtā uz vecās bazilikas drupām tika uzcelta jauna bazilika (“mazā bazilika”). Jaunais templis tika izgatavots no pirmā tempļa drupām. Tā kļuva mazāka un atradās centrālās navas vietā. Tronis jaunajā baznīcā celts no vecās baznīcas kolonnām. Būvniecības laikā daļa mozaīkas grīdu sabruka.
12.-13.gadsimtā templim no ziemeļiem tika pievienotas noliktavas un tirdzniecības telpas, kā arī segta galerija. No dienvidiem tika pievienota kapliča, kuras apakšējā stāvā atradās kaps. 14. gadsimtā templi iznīcināja ugunsgrēks, un tas nekad netika atjaunots. Tempļa izrakumu laikā arheologi savās vietās uzstādīja troni un kolonnas. Veidojot Tauric Hersonese muzeju-rezervātu, bazilikā tika saglabātas mozaīkas to sākotnējās vietās, bet vēlāk lielākā daļa no tām tika izvestas uz muzeja telpām.
2007.gada 9.maijā vandaļi apgāza "bazilikas iekšienē" kolonnas, dažas kolonnas sašķēlās, tika sabojāta mozaīkas grīda. Izlasiet pilnībā ↓