No Kerčas Mithridates kalna virsotnes ir skaidri redzami divi pelēki kalni. Tie ir slavenie Melek-Chesmensky un Tsarsky kapu pilskalni. To iekšpusē ir akmens kapenes, mēmi Panticapaeum kādreizējās godības liecinieki. Abi pieminekļi tika uzcelti, domājams, 4. gadsimta otrajā pusē pirms mūsu ēras.
Melek-Chesme pilskalns ir ļoti iespaidīga izmēra celtne: tā diametrs ir 60 metri, bet augstums - astoņi metri. Kapenes telpa palielinās augstumā no ieejas līdz kameras centram, piešķirot struktūrai monumentalitāti un nozīmi. Koridors (dromos) un pati kapu kamera (cella) nav norobežota ar arhitektoniski veidotu ieeju, bet ir atrisinātas kā vienots veselums: dromos brīvi plūst zem kapu kameras velves. Tā ir pieminekļa oriģinalitāte un oriģinalitāte.
Veicot cara kapu uzkalna izrakumus, kapā apbedījums nav atrasts: tas izlaupīts senatnē. Taču, spriežot pēc tā izmēra un iespaidīguma, tiek uzskatīts, ka tajā apglabāts Spartokīdu dinastijas pārstāvis – Bosporas karaļi. Šis apbedījuma pilskalns ir daudz lielāks nekā Melek-Česmenskis: tā augstums sasniedz 17 metrus, apkārtmērs ir 260 metri, bet diametrs ir 80 metri. Ievērojamie Panticapaeum apbedījumu pilskalni ir pasaules nozīmes pieminekļi. To izsmalcinātās un stingrās proporcijas atspoguļo pirmās klases Bosporas amatnieku neparastās prasmes.
Melek-Chesme Kurgan atrodas Kerčas pilsētas centrālajā daļā, pilsētas autoostas teritorijā. Šis ir Bosporas karalistes ziedu laika apbedīšanas arhitektūras piemineklis. Šāda veida monumentālas kapenes uzcēla vietējā muižniecība. Pilskalns savu nosaukumu ieguvis no netālu plūstošās upes – Melek-Česma, kas turku valodā nozīmē "Karaliskā upe". Kalna celšanas laiks ir 4. gs. BC e. Izlasiet pilnībā ↓