Surb-Khach klostera komplekss ir valsts nozīmes piemineklis, tas ir reģistrēts valstī kopš 1963. gada.
Klostera dibināšana un Armēnijas apustuliskās baznīcas diecēzes krēsla izveide tajā ir datēta ar 14. gadsimta vidu. Pētnieki šo notikumu saista ar armēņu iedzīvotāju masveida migrāciju no pamatiedzīvotāju Armēnijas uz Krimu un dženoviešu reliģisko politiku, kuras mērķis ir katolizēt Dženovas Gazarijas subjektus, no kuriem ievērojamu daļu veidoja armēņi.
Turcijas iebrukums 1475. gadā nepārtrauca klostera garīgo, kultūras un izglītības darbību. 17.-18.gadsimtā klosteris tika vairākkārt pārbūvēts, kas vispilnīgāk atspoguļojas uz klostera ēku sienām saglabātajos būvrakstos. Klosteris kļūst par vienu no galvenajiem armēņu baznīcas svētceļojumu centriem Krimā un Melnās jūras ziemeļu reģionā. 18. gadsimta vidū diecēzes robežas, kuras centrā bija klosteris, sasniedza Moldāviju un Balkānu pussalu. 1778. gadā garīdznieki pameta klosteri un ganāmpulka priekšgalā pārcēlās no Krimas uz Donas lejasdaļu.
18. gadsimta beigās ar Armēnijas baznīcas garīdznieku pūlēm klosteris tika atjaunots. Lai gan diecēzes tronis Surb-Khach klosterī netika atjaunots, klosteris tradicionāli saglabā Krimas armēņu lielākā garīgā centra nozīmi.
1925. gadā ar padomju valdības dekrētu Surb-Khach klosteris kā garīgā iestāde tika likvidēts. Pēc klostera slēgšanas klostera ēkas tika nodotas Krimas Ohrisas jurisdikcijai un tās teritorijā līdz Lielajam Tēvijas karam atradās pionieru nometne. Kara gados klostera ēkas tika nopietni bojātas karadarbībā un laupīšanā. Pēckara periodā klostera ēkas tika pamestas un, neskatoties uz dažiem restaurācijas darbiem, tika aktīvi iznīcinātas. XX gadsimta 80. gadu beigās - 90. gados klosterī tika veikti restaurācijas darbi. 1994. gadā Surb Nshan templī tika atsākti dievkalpojumi. 2002. gadā ar ARC Ministru padomes lēmumu klosteris tika atdots Armēnijas apustuliskajai baznīcai.
Klostera ēku kompleksā ietilpst:
1. Surb-Nshan baznīca (Svētās zīmes), 1358[2]
2. Klostera ēdnīca, 18. gs., pabeigta 19. gadsimta beigās. otrais stāvs;
3. Šūnas (brāļu ēka), 1694;
4. Divas strūklakas un kāpnes klostera dārzā, XVIII-XIX gs.
Surb-Nshan (Svēto zīmju) baznīca ir klostera centrālā ēka, kas atrodas tā austrumu daļā un atrodas aiz klostera žoga. Tempļa celtniecība aizsākās 1358. gadā saskaņā ar poētisku uzrakstu, kas izgatavots uz baznīcas kupola bungas augšējās daļas. Uzraksts vēsta: “Šis dievišķais godības templis uz zemes ir dzīvības koka paradīze: tā ir kalnu debesu līdzība, Trīsvienības mājvieta. Kopš dzimšanas Kristus miesā 1358. gadā, sākoties, viņš tika uzcelts Sv. Viņa kalpa Hovhannesa mūka un viņa brāļu dedzības pazīmes un dēlu garā ... ". Templī ir saglabājušās viduslaiku gleznu paliekas.
Refektorijs atrodas uz rietumiem no tempļa, tos atdala iekšējais klostera pagalms. Zem ēdnīcas ēkas tika iekārtoti pagrabi. Pati ēdnīca sastāvēja no divām taisnstūra formas zālēm. Istabas ziemeļu priekšnamā ir kamīns ar arkveida pārsegu un krāsns. No dienvidu halles uz pagrabu veda divu lidojumu kāpnes, kas iekārtotas ziemeļrietumu stūrī. Otrais stāvs virs ēdnīcas bija paredzēts viesnīcas telpām, tas celts 19. gadsimta beigās.
Brāļu nama ēka ir L-veida plānojuma, divstāvu. Pirmajā stāvā bija astoņas telpas, kas klātas ar pusapaļām velvēm. Otrā stāva kamerām bija pieejams atvērts balkons-galerija starpstāvu griestu līmenī, kas balstījās uz koka kolonnām, no kurām pagalma bruģī bija saglabājušās akmens pamatnes. Sākotnēji no pagalma austrumu malas kāpnes veda uz ieeju balkonā-galerijā, vēlāk tika ierīkota ieeja arī no kāpņu laukuma, kas ved uz viesnīcu virs ēdnīcas.
Atsevišķi uz dienvidiem no brāļu ēkas atrodas vienstāva klostera viesnīcas mūra ēka. Tā celta 19. gadsimta otrajā pusē, kad saistībā ar klostera garīgās un izglītojošās darbības atdzimšanu palielinājās to apmeklējošo svētceļnieku skaits. Uz rietumiem no viesnīcas tika izbūvēta atbalsta siena, zem kuras atradās plaša zona zirgu transportam. Viesnīcas ēka tika nopostīta XX gadsimta 40. gados un atjaunota uz saglabātajiem pamatiem XX gadsimta 80. gados.
Divas strūklakas un kāpnes, kas ved uz tām, atrodas dārzā uz dienvidrietumiem no klostera kompleksa. Visas strūklakas būvētas pēc viena principa – tā ir taisnstūrveida konstrukcija ar dekorētu fasādi un tukšām sienām, kam no aizmugures blakus ir aka. Ūdens strūklakām tika piegādāts pa ūdensvadiem, kas izgatavoti no keramikas caurulēm no ūdens avotiem, kas atrodas augstāk nogāzē. Klostera dārzs bija iekārtots vairākās terasēs lēzenā kalna nogāzē. Piecu lidojumu kāpnes veda no ēdnīcas, no klostera ārējā atklātā pagalma līmeņa, uz dārzu, uz apakšējo strūklaku. Šajā muižas daļā ir saglabājušās četras terases ar atbalsta sienām no šķembām. Ceļa posma gultne pie klostera un kompleksa atklātais pagalms bija bruģēti ar šķembām.
Surb-Khach klosteris ir vienīgais izdzīvojušais XIV-XIX gadsimta Armēnijas apustuliskās baznīcas klosteru komplekss Ukrainas teritorijā. Izlasiet pilnībā ↓