Gezļevs - Evpatorijas viduslaiku pieminekļu komplekss. Evpatorija ir pilsēta ar divdesmit piecu gadsimtu vēsturi, kas atrodas Kalamitskas līča krastā Krimas ziemeļrietumu daļā. Kā kūrorts Jevpatorija izveidojās 19. gadsimtā un kopš tā laika ir atzīts tūrisma un medicīnas nozares līderis savā reģionā. Evpatorijas vēsturiskie priekšteči bija sengrieķu kolonija Kerkenitida un viduslaiku osta Gezļeva, kuras lielākā uzplaukums ir saistīts ar valdīšanu Osmaņu Turcijas Krimas piekrastē no 1475. līdz 1774. gadam. Pilsēta kļūst par nozīmīgu amatniecības un tirdzniecības centru, ir milzīgs vergu tirgus, kā arī militārais garnizons un flote.
XVI gadsimtā. Pēc ievērojamā turku arhitekta un inženiera Kodži (Khodži) Sinana projekta tika uzcelta Juma-Jami mošeja jeb Khan-Jami. Tas paceļas virs krastmalas un ir tālu redzams no jūras. Piektdienas mošeja Juma-Jami (piektdien, saskaņā ar leģendu, dzimis pravietis Muhameds) tika dibināta Gezļevā gadu pēc Devleta-Gireja I kronēšanas - 1552. gadā. Šo templi veidoja izcilais turku arhitekts Khoja Sinan. (dzimis 1489. vai 1490. gadā . - miris 1599. vai 1600. gadā), daudzu izcilu celtņu autors Stambulā, Adrianopolē un citās musulmaņu austrumu pilsētās. Khoja Sinan ēku sarakstos Juma-Jami mošeja ir norādīta ar numuru 77. Celtniecība ilga ilgu laiku, vairāk nekā desmit gadus, un tika pabeigta, kā saka, 1564. gadā. Zem jaunā tempļa velvēm tika paziņotas Stambulā saņemtās tiesības uz Krimas Khanātu (firmanu), kas šeit tika apzīmogotas ar parakstu. khans īpašā aktā, kas pastāvīgi tika turēts mošejā. Nesen Juma-Jami mošeja tika pilnībā atjaunota: pamatīgi atjaunoti minareti un galvenās ieejas galerija, pēc saglabātajiem paraugiem nomainītas arhitektoniskās detaļas ārpusē un iekšpusē, kas bija kļuvušas neizmantojamas. Pilsētas centrā ir saglabājušās arī turku pirtis (Krasnoarmesskaya 20), Tekie derviši (Islāma brālības kulta ēka, kas slavena ar savu rituālo virpuļošanu) - tagad tur atrodas Krimas tatāru amatniecības etnogrāfiskais centrs.
Gezlevā, vēlāk Evpatorijā, atradās viena no lielākajām karaimiešu kopienām, var apskatīt viņu reliģiskos tempļus – 18. gadsimta kenasas. (St. Matvejeva, 68), iepazīties ar nacionālās virtuves ēdieniem un amatniecības izstrādājumiem. Izlasiet pilnībā ↓