Mount Ayu-Dag (Lāču kalns) forma ir raksturīga visiem lakolītiem - tā sauktajiem "neveiksmīgajiem vulkāniem". Kupolveida virsotne izveidojusies magmai atdziestot zemes garozas biezumā. Vulkānam it kā nepietika enerģijas, lai no zemes zarnām izmestu izkusušās vielas, un, noguris, tas sasala uz virsmas kā akmens sēne.
Lāču kalna augstums ir neliels - 577 m vjl., bet tā platība iespaidīga - 5,4 kv.km.
Ayu-Dag ir valsts rezervāts. Šis kalns izvirzās jūrā, veidojot zemesragu, kas ir skaidri redzams gandrīz no visām dienvidu krasta pusēm. Jūrniekiem šis ir lielisks ceļvedis. Jau mūsu ēras sākumā senais ģeogrāfs Strabons, aprakstot Krimas piekrastes iepirkšanās centrus, piemin Aju-Dag ar nosaukumu Criumetopon, kas nozīmē "Jēra piere". Šis nosaukums ģeogrāfiskajās kartēs ir saglabāts ilgu laiku. Taču jau viduslaiku iemītniekiem šī virsotne šķita kā milzīgs lācis, kas sliecas uz jūru un it kā dzer no tās ūdeni. Ar šo Dienvidshore virsotni ir saistītas daudzas leģendas un patiesi stāsti.
Attālums daudz ko slēpj. No attāluma šķiet, ka kalns ir aizaudzis ar krūmiem, bet patiesībā gigantiska akmens lāča mati ir īsts blīvs un ēnains mežs. Tai ir seni ceļi, takas, plašas zaļas klajas, un tieši blakus ir akmens klintis, sliedes, akmeņi, uz kuriem lejā laužas viļņi.
Ayu-Dag tiek saukts par vienu no dienvidu krasta dabiskajiem mineraloģijas muzejiem. Tribīnes Sarkanajā laukumā Maskavā tika izgatavotas no Krimas diabāzes. Nesen šeit tika atrasts minerāls, kas iepriekš Krimā nebija zināms - Vezuvs. Kopējais Ayu-Dag atklāto minerālu skaits sasniedzis 18. Interesanta ir arī reliktā veģetācija, kas klāj kalna nogāzes un virsotni: mūžzaļš zemeņu koks, krūmi Pontic adata, Krimas klinšu roze. Šis ir vienīgais īpaša veida meža kāpostu biotops Krimā un vienīgais retās papardes - pteris līdzīgās ragainas - biotops Ukrainā. Izlasiet pilnībā ↓