Atrodas Nikolajevas laukumā. N. Ļeontovičs.
Saskaņā ar darba rezultātiem zoodārzs bija pirmais starp Ukrainas zoodārziem 1993. gadā tika uzņemts Eiropas Zoodārzu un akvāriju asociācijā (EAZA). Zoodārzs piedalās 18 Eiropas Reto sugu audzēšanas programmās (EEP), ir Eiropas un Āzijas reģionālās zoodārzu un akvāriju asociācijas (EARAZA) un Starptautiskās dzīvnieku reģistra sistēmas (ISIS) biedrs. 2003. gada maijā Mikolajavas zoodārzs bija pirmais zoodārzs Ukrainā, kas tika uzņemts Pasaules zooloģisko dārzu un akvāriju asociācijā (WAZA).
1901. gada 26. aprīlis Mērs Nikolajs Pavlovičs Leontovičs nodibināja savu privāto kolekciju, kas atradās viņa mājā. Leontoviča kolekcija bija plaši pazīstama Krievijā un Eiropā. Akvārijā bija elektriskie kompresori un sildītāji. Zivis tika izmitinātas 75 akvārijos. Kolekcijā bija aptuveni 50 zivju un abinieku sugas, vairāk nekā 1000 eksemplāru. Nikolajs Leontovičs pastāvīgi publicēja rakstus par akvārismu, bija aktīvs Nikolajevas dabas mīļotāju biedrības biedrs. 1918. gadā Leontoviča kolekcija tika nacionalizēta, un viņš pats tika iecelts par pirmo Valsts akvārija direktoru.
Ar lieliem zaudējumiem akvārijs pārdzīvoja pilsoņu karu. 1922. gada 25. jūnijā notika Nikolajevas Valsts akvārija otrā svinīgā atklāšana. Šogad to apmeklēja aptuveni 40 tūkstoši cilvēku. Apmeklējums bija bez maksas. Līdz 1923. gadam Nikolajevas Valsts akvāriju uzturēja vietējās sabiedrības izglītības iestādes, pēc tam tas tika ieskaitīts valsts budžetā, bet no 1934. gada marta — pilsētas budžetā.
1925. gadā akvārijā tika atvērta zooloģiskā nodaļa, un tā kļuva pazīstama kā akvārijs-zooloģiskais dārzs. No Askānija-Novas tika atvesti bizoni, kamieļi, jaki, brieži, mufloni un strausi. Īpaši zoodārzam tika iegādāti lāči, vilki, lapsas, pērtiķi. Teritorija tika palielināta līdz 0,75 hektāriem. Tika uzbūvēti nožogojumi nagaiņiem, plēsēju būri, iekārtots parks. 1928. gadā zoodārza darbinieki bija 9 cilvēki. Parkā dzīvoja Nikolajs Leontovičs, viņa ģimene un daži darbinieki.
1934. gadā sākās nepamatotas represijas pret Leontoviču un viņa ģimeni. 1937. gada 28. jūlijā viņu arestēja apsūdzībās par sakariem ar kontrrevolucionāro inteliģenci un dalību militāro virsnieku organizācijā. 1935. gada 4. decembrī akvārijā-zooloģiskajā dārzā kā pētnieks ieradās Fjodors Grigorjevičs Ņičikovs, kurš beidzis Odesas Profesionālās izglītības institūtu un Odesas Valsts zinātniski bioloģiskā institūta aspirantūras studijas. Līdz ar Fjodora Ņičikova ierašanos zoodārzā darbs tika likts uz zinātniskiem pamatiem: sāka rīkot lekcijas, ekskursijas, konsultācijas.
1941. gada 16. augustā pilsētā ienāca nacistu karaspēks. Zoodārzs netika evakuēts. Okupācijas gados zoodārzs bija atvērts apmeklētājiem. 1942. gada septembrī zoodārzā strādāja 24 cilvēki. Zoodārza muzejā glabājas autentiskas tā laika ieejas biļetes, kas iespiestas ukraiņu un vācu valodās.
Kopš 1948. gada akvārijs-zooloģiskais dārzs tika pārdēvēts par Nikolajevas zoodārzu. Tolaik viņš bija reģionālās izpildkomitejas, kultūrizglītības departamenta pakļautībā un tika finansēts no novada budžeta. 50. gados zoodārza kolekcija tika ievērojami paplašināta. Tajā parādījās pumas, sniega leopards, polārlāči, plankumainā hiēna, Himalaju lācis. 1955. gadā tika atvests Indijas zilonis Marija, kuru Ņikitai Hruščovam uzdāvināja Indijas premjerministrs Džavaharlals Neru.
1970. gadā jaunajā teritorijā sākās būvniecība. Naudas, kā parasti, nepietika, un būvniecība noritēja ārkārtīgi gausi. Daži pilsētas vadītāji domāja, ka būtu vieglāk slēgt zooloģisko dārzu. Bet kopš 1974. gada zoodārzu sāka būvēt ar tautas celtniecības metodi.
No 2001. gada 7. līdz 10. septembrim zoodārzā notika Starptautiskā zinātniski praktiskā konference. Zooloģiskā dārza sauklis "Tikai kopīgiem spēkiem izglābsim savvaļas dzīvnieku pasauli" kļuva par tā nosaukumu un vadošo tēmu. Konferencē piedalījās vairāk nekā 60 cilvēku no 29 zoodārziem 10 valstīs. 2001. gada 9. septembrī notika svinīga jauna laukuma un zoodārza dibinātāja Nikolaja Pavloviča Leontoviča pieminekļa atklāšana. Pieminekļa autori ir Inna, Jurijs un Viktors Makušini.
Kopš 1988. gada zoodārzā ir tās vēstures muzejs. Materiālus radīšanai sāka vākt 80. gadu sākumā. Muzejā apskatāmi dokumenti, fotogrāfijas, Nikolaja Ļeontoviča, Fjodora Ņičikova personīgās mantas, darbinieku memuāri, savulaik zoodārzā dzīvojušu galvaskausu un izbāzeņu kolekcija, olu kolekcija, citu zoodārzu kartes un ceļveži.
2003. gadā Ukrainā notika 100 labāko preču un pakalpojumu konkurss par produktu kvalitāti. Konkurss notika Ukrainas prezidenta Leonīda Kučmas un Ministru kabineta aizbildnībā. Pēc nacionālā posma rezultātiem Nikolajevas zoodārzs tika atzīts par uzvarētāju nominācijā "Pakalpojums" ar valsts kvalitātes zīmes piešķiršanu. Apbalvošanas ceremonija notika 2004. gada 15. martā Kijevas Nacionālajā pilī "Ukraina". Izlasiet pilnībā ↓