Mūsu laikā jūs vairs neatradīsit lielas neapstrādātas stepes. Cilvēks tos apguva, ara un sēja. Bet Doņeckas apgabala teritorijā atrodas unikāls neapstrādātas zemes gabals - Homutovskas stepe, kas parāda, kā Azovas jūra izskatījās tālā pagātnē.
Rezervāts ar šādu nosaukumu tika organizēts 1926. gadā. Tas ir viss, kas palicis pāri no kādreiz plašā Wild Field, kas okupēja Ukrainas dienvidu daļu. Tās plašumos parādījās, attīstījās un izzuda dažādas tautas - skiti, sarmati, pečenegi, polovci un daudzi citi, kas viļņveidīgi ripoja pāri bezgalīgajai stepei, atstājot uz laika sardzes uzkalniem akmens sievietes. Diemžēl šie pagātnes elki nespēja aizsargāt auglīgo stepi no cilvēka, kurš ara zemi. Šobrīd lieguma platība ir 1030,4 hektāri, un 90 no tām ir absolūti aizsargājamas teritorijas, kuras nekad nav skārusi arkls un kurās 70 gadus nav ganīti liellopi un netiek pļauta. Tās teritorijā ir saglabāti un aizsargāti līdzenuma auzenes - spalvu stieņu grupas augi. Šeit aug 604 puķu augu un paparžu sugas - garšaugi, krūmi un koki. No tiem 19 ir endēmiski, t.i. izplatīts ļoti ierobežotā teritorijā. Tāpat liegumā reģistrētas 59 sūnu sugas, 46 ķērpji un vairāk nekā 270 sēņu. Tipiskākie un masīvākie floras pārstāvji ir: katrans, kermeks, spalvu zāle, matiņi, putra, kviešu zāle, ugunskurs, tirsa, adonis, tulpe, vijolītes, mandeles, ērkšķogas, karagana, rudzupuķes, zilā zāle, salvija, griezējs, scabiosa un simtiem citu augu. Katrs no tiem savā veidā un laikā rotā stepi.
Tikai rezervātā iespējams sekot līdzi īstās stepes gadalaiku maiņām - tās pavasara atmodai, dzīvības nemieriem vasarā un rudens-ziemas iemigšanai. Piemēram, maija sākumā ziedoša peonija plašos apgabalos rada neaprakstāmu skaistumu. Šķiet, ka pār pavasara stepes zaļo paklāju ir izlijusi uguns jūra. Lieguma fauna ir daudzveidīga: vilks, lapsa, jenotsuns, zaķis, kāmis, bobaks, zemes vāvere, pelītis, peles, sesks, zebiekste, ķirzaka, čūska, varagalva , čūska, stepju odze, krupji, vardes utt. Khomutovskaya stepes spalvu pasauli pārstāv vairāk nekā 80 putnu sugas. Irbes, paipalas, fazāns, pīles, dumpis, strepants, cīruļi, strazdi, strazds, stepes ērglis, zīlīte, zīle, sarkankājains piekūns, ķeburs, medus žagars, straume, rūgtenis, snaiperis, cīrulis, karaļa zīle , gārnis, dzeguze - tie ir visizplatītākie putni.
Pašlaik Khomutovskaya stepē zinātniskā eksperimenta ietvaros ir uzsākts darbs pie zirgu audzēšanas un ganīšanas. Tas ir saistīts ar uzkrāšanās problēmu, īpaši apgabalos ar absolūti aizsargājamu režīmu, pakaiši no bieza mirušu augu slāņa. Tas notika ekosistēmu izmaiņu dēļ, proti, dzīvnieku pasaules pārstāvju izzušanas vai straujas samazināšanās dēļ. Kādreiz tur bijuši tarpānu, auroču, saigu, stirnu bari. Vēlāk Donas kazaki šeit ganīja zirgu ganāmpulkus. Ēdot zāli, viņi aizkavēja pakaišu veidošanos. Tāpēc zirgkopības atdzimšana Ukrainas stepēs sniedz unikālu iespēju krāsainu ainavu atdzimšanai.
No kalna Gruzsky Elanchik upes kreisajā krastā paveras skats uz milzīgu saglabājušos senatnīgās stepes masīvu. Khomutovskaya Steppe kešatmiņas apmeklētāji var apmeklēt muzeju, kur kvalificēti darbinieki pastāstīs un parādīs daudz interesantas informācijas. Iziet stepē un redzēt, kā tas bija tālā pagātnē, tas ir brīnišķīgi! Izlasiet pilnībā ↓