Hersonas cietoksni 1778. gadā dibināja kņazs G. Potjomkins. Cietoksni ieskauj spēcīgs zemes valnis ar deviņiem bastioniem un dziļu grāvi, radot nopietnu šķērsli ienaidniekam, un zvaigžņveida nocietinājumu līnija ļāva vadīt krustuguni no 220 lielgabaliem, kas atradās uz bastioniem. Ārpus cietokšņa ilga aplenkuma gadījumā tika izrakta pazemes apsargātu tuneļu sistēma. Garnizons sastāvēja no astoņiem kājnieku pulkiem, inženieru rotas un atbalsta bataljona.
Katrīnas baznīca tika uzcelta, lai noturētu dievkalpojumus garnizona karavīriem un virsniekiem.
18. gadsimta vidū cietoksnis zaudēja savu nozīmi un tika nodots pilsētai. Lielākā daļa nocietinājumu tika demontēti, un akmens tika izmantots māju celtniecībai Hersonas centrā. 20. gados, iekārtojot pilsētas parku, lielākā daļa vaļņu tika nojaukta.
Šobrīd rietumu – Očakovska un ziemeļu – Maskavas vārti, celti 18. gadsimta beigās, pulvera žurnāls pārveidots par restorānu, šahtu un ravelīnu fragmenti, arsenāls ar kolonādi, celta 1784. gadā, tagad – pilsēta. No cietokšņa saglabājies cietums, cietokšņa aplenkuma aka. Arheoloģisko izrakumu laikā Hersonas cietokšņa teritorijā tika atklāts skitu apbedījums 4.-3.gadsimtā pirms mūsu ēras. BC e. Cietoksnis ir vēstures un arhitektūras piemineklis. Izlasiet pilnībā ↓