Kristus Pestītāja baznīca laukos no Choras klostera ansambļa ir labākā bizantiešu baznīca Stambulā, kas ir saglabājusi savu sākotnējo izskatu. Kopš 1948. gada tas ir atvērts tūristiem kā Kariye muzejs un ir viens no Stambulas pasaules mantojuma objektiem.
Nosaukums cēlies no tā, ka pirms pašreizējo pilsētas mūru uzcelšanas, ko veica Teodosijs II, baznīca stāvēja ārpus imperatora galvaspilsētas mūriem uz dienvidiem no Zelta raga. Saglabājusies ēka celta ar imperatora Alekseja Komnenusa sievasmātes Marijas Dukas centību 1077.-81.gadā. Pusgadsimtu vēlāk daļa arku sabruka, iespējams, zemestrīces dēļ, un Alekseja jaunākais dēls finansēja atjaunošanas darbus.
Chora baznīca tika pārbūvēta pēc Palaiologu nākšanas pie varas, 1315-21. Dižais logotēts Teodors Metohīts darbojās kā ktitors. Viņa pasūtītās mozaīkas un freskas ir nepārspējams Palaiologan Renesanses mākslas sasniegums.
1453. gadā turku aplenkuma laikā Konstantinopolē uz klosteri tika nogādāta pilsētas debesu aizbildniece, Dievmātes Hodegetrijas ikona. Pusgadsimtu vēlāk turki apmeta visus Bizantijas perioda attēlus, lai baznīcu pārvērstu par Karie-Jami mošeju. 1948. gadā restaurācijas darbu rezultātā Chora atdzīvojās kā Bizantijas sala mūsdienu islāma pilsētas vidū. Izlasiet pilnībā ↓