Erehtejons ir izcils sengrieķu arhitektūras piemineklis, viens no galvenajiem seno Atēnu tempļiem, kas atrodas Akropolē uz ziemeļiem no Partenona. Ēka datēta ar 421-406 BC. e. Izgatavots jonu secībā. Arhitekts nav zināms. Templis ir veltīts Atēnai, Poseidonam un leģendārajam Atēnu karalim Erehtejam.
Erehtejons tika uzcelts 406. gadā pirms mūsu ēras. e., tā atradās mītiskā strīda vietā starp Atēnu un Poseidonu par Atikas valdījumu. Templis bija sava veida svarīgāko politikas relikviju krātuve. Tempļa nosaukums bija saistīts ar Erehteja zārka paliekām. Ir zināms, ka bija daudz citu mazāk nozīmīgu svētvietu. Pats Atēnas olīvkoks (480. gadā tas tika nodedzināts, bet pēc tam, pēc leģendas, atdzima no jauna) auga netālu - nimfas Pandrosas svētnīcā, kas no rietumiem piekļaujas Erehtejonam. Templī bija arī aka ar sālsūdens atslēgu, ko izsita Poseidons.
Līdz 17. gadsimtam ēka bija vairāk vai mazāk pieklājīgā stāvoklī. 1687. gadā venēciešu karaspēks, aplenkot Atēnas, nodarīja milzīgus postījumus Erehtejonam. Pēc Grieķijas neatkarības atjaunošanas sabrukušie fragmenti tika novietoti vietā, taču ēka joprojām ir tikai drupas. Vislabāk saglabājies Pandrosas portiks atrodas ziemeļu pusē. Izlasiet pilnībā ↓