Senajai Nea Paphos pilsētai, kas šobrīd tiek izrakta, ir liela kultūras vērtība (UNESCO sarakstā). Īpaši interesantas ir turīgo romiešu mājas ar mozaīkas grīdām – tās ir salas labākās romiešu mozaīkas. Tiek pieņemts, ka tos veidojuši meistari no Aleksandrijas: pēc viņu skicēm no tūkstošiem dažādu krāsu mazu akmeņu tapa elegantas krāsainas gleznas.
Mājas nosaukušas pēc mozaīku sižetiem (mitoloģiskās un ikdienas): Dionīsa māja (tur ir viena no senākajām salas mozaīkām, kurā attēlota Skilla - pa pusei sieviete, pa pusei zivs, pa pusei suns), Eiona māja (tur var redzēt skaisto Ledu, gulbju princesi), Tesēja māju (kur atrodas Tēseja un Mīnotaura kaujas attēls), Orfeja māja.
Dionīsa villa ir lielākā no visām, un tajā ir visiespaidīgākās mozaīkas. Tālākajā stūrī ir Ganimeda un ērgļa attēls. Ēkas iekšpusē var redzēt paneļus ar medību ainām. Un visbeidzot, vērtīgākā villas mozaīka ir ainu sērija ar Dionīsu, tostarp pirmais paģiru attēlojums.
Netālu, citā arheoloģiskās vietas daļā, atrodas Aeona māja — neliela ēka, kas atklāta 1983. gadā. Tajā ir viens liels mozaīkas panelis ar piecām ainām. Augšējā kreisajā stūrī atrodas Leda un gulbis (Zeuss, kurš pieņēma gulbja formu). Augšējā labajā stūrī mēs redzam jaunas nimfas ar Dionīsa mazuli. Panno vidusdaļā attēlotas jūras nimfas - kaut kas līdzīgs skaistumkonkursam, kurā Ēons darbojas kā tiesnesis. Apakšējā rindā svētku gājiena priekšgalā atkal parādās Dionīss, un pēdējā ainā tiek attēlots Apollons (mūzikas dievs), kurš soda sacensībās zaudējušo mūziķi.
Orfeja villā starp citiem mozaīkas paneļiem ir Orfeja attēls, kuru ieskauj dzīvnieki, kas klausās viņa mūziku. Villa Theseus, kas sastāv no divām ēkām, atrodas vietas tālākajā galā, un tās mozaīkas paneļi ir vismazāk saglabājušies. Iespaidīgākā mozaīka atrodas villas dienvidu spārnā, kurā attēlots pats Tesejs. Piektā ēka ar mozaīkām (Villa of the Four Seasons) tika atklāta 1992. gadā un joprojām tiek izrakta. Izlasiet pilnībā ↓